Çatal Burun

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Çatal Burun

Yüzyıllar süren bir evcilleştirme süreci ile günümüzde en sadık dostlarımız haline gelmiş olan köpeklerin farklı yönlere doğru eğitilebilen ırksal özellikleri mevcut. Bir köpek cinsi av köpeği olarak tercih edilebilirken bir diğer cins ev ve bahçe koruma, çoban köpeği ya da koruma köpeği olarak tercih edilebiliyor.

Kimi köpek ırkları ise koruma içgüdüsünü en az şekilde barındırdıklarından süs köpeği olarak beslenebiliyor. Av köpeği olarak tercih edebileceğiniz en ideal ırklar arasında ise çatal burun yer alıyor.

Çatal Burun Irkının Özellikleri

Çatal burun ırkının kendi arasında pek çok farklı çeşidi bulunmakta. Ancak bu ırkın genel anlamda sevecen ve heyecanlı bir ırk olduğunu söyleyebilmek mümkün. Oldukça zeki olan çatal burun ırkının en belirgin özellikleri ise uzun süre boyunca sakin kalabilmeleri.

Bu da av esnasında onları panikten uzak tutarak daha başarılı bir av imkanı sağlıyor. Daha saldırgan ve koruma içgüdüsü yüksek ırklar ile melezlenen çatal burunlar köylerde domuz avı için en ideal melezler arasında yer alıyor.

Av Köpeklerinde Ferma Nedir?

Çatal burun köpek ırkında sayabileceğimiz avcılık özelliklerinden en önemlileri, iyi koku alabilme ve sezi yeteneği ile ferma yapma durumlarıdır.

Ferma durumunda, köpek avın yerini avı ürkütmeden tespit eder. Tespiti yaptıktan sonra ise ayak kaldırma ya da donma hareketi ile sahibini uyararak avın yerin haber verir.