Cezerye

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Cezerye

Cezerye

Anadolu’ya özgü başka bir tatlı olan cezerye çok güzel lezzetiyle sofralarımızın vazgeçilmezi konumundadır. Özellikle Mersin ilimizde yaygın olarak tüketilen cezeryenin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Havuç, Hindistan cevizi ve toz şekerden yapılır ve çok lezzetlidir. Cezerye ismini Arapça dilinden almaktadır. Cezer Arapça dilinde havuç anlamına gelmektedir.

Cezerye Nasıl Yapılır?

Havuç rendelenir sonra haşlanır. Haşlanan havuç rendesi şeker ile kavrulur ve üzerine Hindistan cevizi veya Antep fıstığı koyularak servis edilir. Bu tatlı lokuma benzemekle birlikte tadı aslında faklıdır. Çok güzel ve yoğun olan cezerye de organik maddelerden yapılırsa güzel olur ve sağlığa hiçbir zararı olmamaktadır. Organik cezerye için güvenilir firmalar bulabilirsiniz veya evde kendiniz çeşitli tarifleri uygulayarak yapabilirsiniz.

Cezerye açık ve kilo usulü ile satılabildiği gibi paketlenip market ve bakkallarda da satılabilir. Genellikle açık ve kilo usulü olarak satılan cezerye, bu ürünün yapılmadığı ve satılmadığı yerlere paketlenerek gönderilir ve market ve bakkalların vitrinlerini süsler.

Yani herhangi bir yerde cezerye canınız isterse büyük marketlerden bulabilirsiniz bu ürünü. Peki, bu ürün her yerde sağlıklı koşullar altında mı yapılıyor? Hayır, tabi ki. Her üründe olduğu gibi bu üründe de merdiven altı üreticileri diye tabir ettiğimiz kişiler vardır ve bunlar sağlığımızla oynamaya hep devam edecekler. Tabi ki tüketici olarak siz tercihinizi hakiki ve organik ürünlerden yana kullanmaya başlamaz iseniz.

Cezerye Çeşitleri

Cezerye genel olarak aynı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Yani içinde havuç, şeker olan bir tatlıdır. Ama görünüş ve üzerine serpilen malzeme ile farklı çeşitler alabilmektedir. Cezerye çeşitleri dendiğinde aklımıza zaten farklı şekiller gelmesi bu nedendendir.

Örneğin blok veya yaprak şeklinde cezerye satılmaktadır. Blok şeklinde olanlar genelde paketlenerek satılan ürünlerde görünür. Yaprak şeklinde olan ise kilo ile satılan işletmelerde görülür. Fındıklı, Antep fıstıklı, Hindistan cevizli gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Döner cezerye dediğimiz şekillerde olan cezerye ise döner şeklinde olur ve döner usulü ile kesilip satılır. Büyük kütleler halinde bulunur ve müşterinin istediği ağırlıkta ince bir şekilde kesilip satılır.