Chihuahua

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Chihuahua

Dünyanın en küçük köpek türlerinden biri olan Chihuahua köpeği adını Aztek eyaleti olan Chihuahua’dan almaktadır.

Köpeğin ağırlığı ise 0,2 ile 2,7 kg arasında değişiklikler göstermektedir. Kulakları iri olan bu köpeğin en değerli olanları açık kahverengi ve beyaz renge sahip olanlarıdır.

Soğuğu sevmeyen bu köpek cinsi soğuk havalarda titremeye başlamaktadır. Düz ve kısa tüye sahip olan bu köpek cinsinin haftalık olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Ancak uzun kürke sahip olan Chihuahua cinsi köpeklerin bir tarak yardımıyla her gün fırçalanması gerekmektedir.

Orta derecede tüy döken bu köpek türünün tırnaklarını kısa tutmaya ve kulaklarını kontrol etmeye özen gösterilmelidir.

Chihuahua Köpeklerin Karakteri

Cesur, hayat dolu ve tam bir eşlik köpeği olan Chihuahua cinsi köpekler sevilmekten hoşlanmaktadır. Çevik bir köpek olan Chihuahua inatçı ve kıskanç bir yapıya sahiptir.

Sahiplerine karşı büyük bir sehvi besleyen bu köpekler yabancılara karşı oldukça şüphecidir. Zeki ve öğrenmeye açık olan bu köpek cinsinin eğitimi biraz güçtür.

Chihuahua Köpeklerin Yaşam Alanları

Apartman dairesinde bakılabilen Chihuahua cinsi köpeklerin kendi eşyalarını sahiplenme duygusu bulunmaktadır. Oyuncaklarını kimi zaman sahiplerine dahi vermeyen Chihuahua cinsi köpekler oldukça inatçıdır.

Kucakta rahatlıkla taşınabilecek bu köpeklerin düzenli olarak egzersiz yapması da çok önemlidir. Cesur ve hayat dolu olan Chihuahua köpekleri oldukça sevecen ve hoş görülüdür.