Chinchilla

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Chinchilla

Chincilla Kedisi

Kediler, insanlarla uyum içerisinde yaşayan evcil hayvanlardır. Genellikle uysal olan bu canlılar oldukça sevimlidir. Özellikle yalnız yaşayan insanlara, kediler son derece iyi arkadaşlık etmektedir. Diğer hayvanlarda olduğu gibi, kedilerde de değişik türler bulunmaktadır. Ankara kedisi, Van kedisi, Chincilla kedisi, kedi türlerinden bazılarıdır.

Chincilla Türünün Kökeni

Türün ismi, kürkünün benzerliği sebebiyle, Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chincilla’dan gelmektedir. Türün en eski kedisi, 1888 yılında bir kedi showunda dikkat çekmiştir. Persian isimli kedi ırkı ile fazlasıyla benzemektedir.

Görünüm

Chincilla ırkı kedilerinin, çene yapısı hafif öne çıkıktır. Uzun tüyleri ve hafif tombul görünümleri ile oldukça sevimli kedilerdir. Tür, genellikle beyaz ve açık krem-sarı renklerde görülmektedir. Gözleri, çoğunlukla mavi ve yeşil renklerdedir. Gözlerinin etrafında sürme çekilmiş gibi bir görünüme sahip olan bu kediler, fazlasıyla güzeldir.

Chincilla Kedilerinin Karakter Yapısı

Bu kediler, ilgi ve şefkate son derece düşkündür. Chincilla kedileri, zeki ve sakin bir yapıya sahiptir. Sahibine sadık olan bu kedilerin, sevecen olduğu bilinmektedir. Bu kediler, aşırı hareketli olmamakla beraber, aşırı tembel de değildir. Sevilmekten, kucakta olmaktan, ilgi görmekten daima hoşlanırlar. Ayrıca, tüylerinin her gün taranması gerekmektedir. Tüyleri uzun olduğundan, tarama aksatılırsa, tüy düğümlenmeleri ve kıtık problemi ortaya çıkabilir. Diğer hayvanlarla da iyi iletişim kurabilen bu ırk, hayvanseverler tarafından ilgi görmektedir.