Çiğ Köfte

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Çiğ Köfte

Çiğ Köfte

Şanlıurfa’nın yöresel lezzeti olan çiğ köfte, Türkiye’nin her yerinde hatta yurt dışında bazı bölgelerde de sevilerek tüketilen türk lezzetleri arasında yer almaktadır. Çiğ köfte, Şanlıurfa bölgesinin yanı sıra Adıyaman, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi bölgelerde de yaygın bir lezzettir. Çiğ köfte içerisinde bulunan bulgurun şişme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle taze tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Çiğ köfte yapımı, yöresine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Oldukça lezzetli olan çiğ köfte, ince, uzun sıkma biçimde köfte olarak servis edilmektedir. Yemeklerden sonra veya yemeklerin yanında atıştırmalık meze olarak restoranlarda sıklıkla servis edilmektedir. Şanlıurfa ilinde çiğ köftenin yanında açık ekmek, diğer bölgelerde de lavaş yenilmektedir.

Etli Çiğ Köfte

Çiğ köftenin içerisinde çiğ et bulunması bazı durumlarda kişilerin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çiğ köftenin içindeki çiğ etten kaynaklanan rahatsızlık tenyazis olarak bilinmektedir. Bu olumsuz durumların engellenmesi için Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile çiğ köftenin etsiz olarak hazırlanmasına karar verilmiş, etli çiğ köfte satılması yasaklanmıştır.

Çiğ köfte yapımı uzun süre yoğrulması gereken bu nedenle zahmetli bir yiyecektir. Fakat lezzeti düşünüldüğünde bu zahmetler göz ardında kalmaktadır. Çiğ köftenin içerisinde uzun yıllar çiğ et kullanılmıştır. Fakat çiğ etin yol açtığı hastalıklar nedeniyle artık çiğ et kullanımı yasaktır. Bu nedenle çiğ köfte içerisine çeşitli baharatlar ve soslar eklenerek etli görüntüsü verilerek, lezzeti taklit edilmektedir.

Çiğ Köfte Yapımı

Çiğ köftenin ana maddesi bulgurdur. Bunun yanı sıra isot, salça, soğan, sarımsak, pul biber, maydanoz, çeşitli baharat ve soslar ile yoğrularak çiğ köfte yapılmaktadır. Pişirilmeden sadece yoğrularak ve şekil verilerek tüketilmektedir. Dışarıda satılan çiğ köfteler yeşillik, acı sos, nar ekşisi, limon ve lavaş işe satılmaktadır.

Çiğ köfte malzemeleri ile evde çiğ köfte yapmak mümkündür. Bulgur olarak ince bulgur tercih edilmelidir. Salçasını biber ve domates salçası karıştırarak kullanmak lezzeti artıracaktır. Baharatlar ile lezzetini ve acılığını ayarlamak kişinin damak zevkine göre değişmektedir. En az bir saat yoğrularak kıvamının almasının ardından yeşillik, limon ve nar ekşisi ile servis edilebilir.