Civil peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Artvin organik peynir cesitleri
Artvin organik peynir cesitleri
İstanbul-Üsküdar
20,00
İrfan yilmaz
İlan Tarihi : 14.11.2017

Civil peyniri

Civil Peyniri Nedir?

Genellikle Erzurum ve Kars bölgelerinde yapılan Civil peyniri ya da diğer ismi ile Çeçil peyniri, ayrıca Ardahan, Muş, Ağrı illerinde de sık sık yapılan ve çok sevilen bir peynirdir. Bu peynire Kars tarafında Çeçil denir. Bayburt tarafında Çekme adına alan bu peynir batıda da Saç Peyniri ya da Tel Peyniri olarak bilinmektedir.

Başka Ülkelerde De Yapılmaktadır

Civil peyniri benzerleri başka ülkelerde de yapılmaktadır. Ermenistan ve Rusya' da bu peynire Telpanir, Leaf, Zwirn ve Tischill gibi isimler verilmektedir. Almanya' da yapılan Fadenkase peyniri ve Suriye'de yapılan Halep peyniri Civil peynirinin benzerleridir. Meksika'da yapılan Guajaqueno peyniri de aynen Civil peyniri gibidir.

Hafiftir Ve Lezzetlidir

Organik gıdalar içerisinde olan Civil ya da diğer adıyla Çeçil peyniri lezzetli bir peynir türüdür. Erimeye müsait olduğu için böreklerde, hamur işlerinde, yemeklerde ve tatlılarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca bu peynir yağsız sütten yapıldığından dolayı çok hafiftir ve diyet yapanlar için çok uygun bir peynirdir. Düşük kalorili bir peynir olan Civil peynirinin 100 gramı yaklaşık olarak 143 kcal civarındadır. Yağı az ama proteini fazla olan Çeçil peyniri, kahvaltılarda da sıklıkla tüketilmektedir.

Civil Peyniri Yapılışı

Yağı krema makinasından geçirilerek alınan çiğ inek sütü, 5-6 saat kadar geniş kaplar içersinde ekşimeye bırakılır. Ekşiyen süt bir kazana alınarak 35-40 dereceye gelene kadar ısıtılır. Bundan sonra tekneye maya ilave edilerek ısıtma işlemine devam edilir. Karıştırılarak ısıtılan sütte pıhtılaşmalar başlar ve uzun lastik gibi telleşmeler başlar. Telleşmeler kepçeye dolanana kadar bu işlem devam eder. İşlem bittiğinde kazan içerisinde soğumaya bırakılır. Soğuma işlemi el değecek ve yakmayacak olana kadar devam eder. Soğuyan peynir el ile yoğrulur. Pıhtılar tel tel olmaya başlayınca alınarak dik sırıklara asılır. Son olarak suyu akıtılan peynir ister taze ister salamura olara tüketilebilinir.

Civil Peyniri Yapısı

Civil peyniri süt ürünleri içerisinde bulunan bir gıdadır. Görünümü yağsız tel tel ve iplik gibidir. Rengi olgunluğuna göre beyazdan, açık sarıya ve hatta krem rengine kadar olabilmektedir. Taze peynirler yumuşak, salamura olanlar ise sert olmaktadır.