Cüce Gurami

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Cüce Gurami

Cüce Gurami

Hayvanlar âlemi oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Karada, havada ve suda yaşayan pek çok canlı bulunmaktadır. Bu canlılar arasında suda yaşayanlar oldukça fazla çeşide sahiptir. Akvaryum balıkları arasında labirentli balıklar kategorisine giren Cüce Gurami balığı oldukça dikkat çekmektedir.

Cüce Gurami Balığı

Cüce Gurami balığı genellikle mavi ve kırmızı renk tonlarında görülmektedir. Labirentli balıklar kategorisine girmesinin sebebi ise labirent ismi verilen ek bir solunum organına sahip olmalarıdır. Bu solunum organının avantajı; suyun içerisinde bulunan oksijen miktarında düşme yaşanırsa balıkların hayatta kalabilmesi için gerekli olan solunumu yapabilmelerini sağlayan organ olmasıdır. Cüce Gurami balığı da bu özelliğe sahip olan balıklar arasında yer almaktadır.

Cüce Gurami Özellikleri

Cüce Gurami özellikleri bakımından oldukça tercih edilmektedir. Cüce Gurami balıkları kendi cinsleri ile son derece ılımlı ve barışçıl olan hayvanlardır. Cüce Gurami balıkları hem etçil hem de otçul olarak sayılabilmektedir. Genellikle orta derecedeki sertliği olan sularda yaşamaktadırlar. Akvaryumda beslenmek isteniyorsa akvaryumdaki su hacminin en fazla 60 lt olması gerekmektedir. Cüce Gurami balıklarının en fazla boyu 7 cm olarak bilinmektedir. Bu balıkların üreme özellikler ise 22–28 derece olan suyun içerisinde su yüzeyinde köpüklenme sayesinde ya da yuvalara yumurta bırakma sayesinde olmaktadır. Cüce Gurami balıklarının erkekleri genellikle gümüşümsü ve dişilerinden daha renkli olmakta ve bu sayede ayırt edilebilmektedir.