Cüce Vatoz

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Cüce Vatoz

Cüce Vatoz

Loricariidae ailesinin en önemli bireylerinden bir tanesi olan Cüce Vatoz, Güney Amerika menşeili balıklar arasında yer alıyor.

Bir çeşit Çöpçü balığı olan Cüce Vatoz, barışçıl bir balık türü… Bu balığın boyu, Çöpçü balıklarında çok sık denk gelinmeyecek kadar büyük… Sekiz on cm aralığına ulaşabilen balığın bilimsel adı ise Ancistrus…

Çöpçü balığı denince akla gelen bu balık, halk arasında sadece Vatoz olarak da biliniyor.

Cüce Vatoz Nasıl Bir Balık?

Karma akvaryumların en güzel balıklarından bir tanesi olan Cüce Vatoz nasıl bir balık? Cüce Vatoz balığı özellikle Çöpçü balık türünde bir balık satın alacaklar için ilk seçeneklerden bir tanesi olacak kadar değerli bir balık türüdür.

Diğer Çöpçü balıklarına oranla büyük boyuyla dikkat çeken balıklar, akvaryumunuzun dip kısmında dolaşıp, algleri tüketecek büyük balıklardan bir tanesi…

Cama Ve Taşlara Tutunarak Yaşıyor

Cüce Vatoz balık türünün akvaryumunuz açısından önem taşıyan bir diğer özelliği de cama ve taşlara tutunarak yaşamına devam ediyor olmasıdır.

Bu balık türünün sürdürdüğü bu yaşam sayesinde, akvaryumunuzda farklı bir balık da görev almış oluyor ve akvaryumunuz büyük ölçüde renkleniyor.

Bu renklilik ile akvaryumunuzun camı ve taşları da temizlenmiş oluyor. Balık tam anlamıyla akvaryumunuzun temizlenmesinde görev alıyor ve uzun süreli olarak, yaşadığı süre boyunca akvaryumunuzda bu işlevi büyük başarı ile gerçekleştiriyor.