Dane Mısır

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Dane Mısır

Dünya genelinde tahıl ürünleri arasında üretim açısından dane mısır, ikinci sırada yer almaktadır. Hem hayvan yemi hem insanlar tarafından dane mısır çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Buğday ve arpadan sonra en çok üretilen tarım ürünü olarak bilinmektedir.

Yetiştirme tekniğinin kolay olması, pratik bir şekilde hasat, nakliye ve depolama işlemlerinin tamamlanabilmesi, sürekli geliştirilebilir özelliğe sahip olması gibi etkenlerden dolayı endüstride de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dane Mısır Tarlası

Sıcak iklim bitkisi olarak bilinen dane mısır yetiştiriciliği diğer tahıllara göre daha kolay üretilebilmektedir. Toprak seçiciliği de çok olmadığı için neredeyse sıcak iklimli her bölgede rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Mısır yetiştirmek isteyen kişiler sonbahar mevsiminde dane mısır tarlası pulluklarla 25 cm kadar sürerek ekime hazır hale getirmektedir. Bunun ardından ilkbahar aylarında da mısır ekimi öncesi hazırlıklar tamamlanır. Eğer ikinci ürün olarak dane mısır hasatı yapılacaksa, buğday haşatının hemen ardından dane mısır tohumları ekilmektedir.

Dane Mısır Ekimi

Ekim zamanı, ekilecek olan bölgenin yükseltisine göre değişkenlik göstermektedir. Ana ürün olarak dane mısır ekimi yapacak kişiler Nisan ve Mayıs aylarında ekim yapmaktadır. Fakat ikinci ürün olarak dane mısır ekilecekse, ilk ürün olarak erken hasat yapılabilecek bir ürün kullanılmalı ve en geç temmuz ayının ortalarına kadar dane mısır ekimi gerçekleştirilmelidir.

Yüksek verim almak için dane mısıra bakım yapmak gerekmektedir. Ekildikten sonra çapa bitkisi olduğu için 2 kez çapa yapmak yeterli olacaktır.