Demasoni

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Demasoni

          Latince adı Pseudotropheus demasoni olan demasoni balığı Malavi gölünün derin kayalık bölgelerinde yaşamını sürdürmektedir. 25 ila 26c derece sıcaklıkta yaşamını sürdürebilen demasoni en fazla 10cm büyüyebilmekte olup otçul bir balık olma özelliği göstermektedir. Demasoni ismiyle anılmasının yanı sıra yaşamını sürdürdüğü gölün ismini de alarak kimileri tarafından Malavi Zebra adı ile de hitap edilmektedir.

 AKVARYUM ŞARTLARI

            Akvaryumda besleyecekler için akvaryum hacminin 120 litre olması önerilmektedir.

 FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ VE ÜREME

            Mavinin ve Siyahın ihtişamlı ve alacalı rengine sahip olan DEMASONİ nadir bulunan bir balık olma özelliğini taşımaktadır. Nadir bulunmaları ve üremelerinin az olması sebebiyle cinslerinin en pahalı balık türü olduğunu söyleyebiliriz. Bulundukları ve yaşadıkları bölgeyi sahiplenme özelliklerinden dolayı bölgeci olduklarını söyleyebiliriz.

 CİNSİYET AYRIMI

            Demasoni balık türünde cinsiyet ayrımı yaparken anüs ve vent aralığı göz önünde bulundurularak bu ayrım yapılır, bu ayrımı balık çok küçük ise yapılamaz böyle bir durumda ise balığın kafa yapısı ve rengine bakılarak erkek ve dişi ayrımı yapılır.

            Demasoni balığının erkek olanının rengi koyu canlı ve siyah rengi çok daha fazlayken dişilerde bu renkler daha sönük olma özelliği taşımaktadırlar. Bu balıklardan yavru aldığınızda yavrular çizgili ve renkli doğarlar fakat kusturma işlemini gerçekleştirirken anne daha yavruları bırakmadığı için renksiz görünürler fakat anne yavruları bıraktığı andan itibaren renkleri ve çizgileri belirginleşmektedir. En belirgin özellikleri ise aşırı meraklı ve saldırgan olmalarıdır.

 DEMASONİ BALIĞI ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 DEMASONİ BALIĞI alırken dikkate alınacak bazı kriterler bulunmaktadır:

 1) Balığın yüzgeç kısmında deformasyon olmaması

 2) Balığın yüzgeç kısmında ve derisinde beyaz noktalar ve lekelerin olmaması gerektiğidir.

            Siz balık severlere tavsiyemiz eğer sevimli ve renklerinin ihtişamıyla gözünüze hitap edecek bir balık beslemek istiyorsanız kesinlikle demasoni öneriyoruz.