Deve

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Deve

Deve Nasıl Bir Hayvandır?
Devegiller familyasından olan deve, hörgücü olan uzun boyunlu iri ve uzun bacaklı bir büyükbaş hayvandır. Arapçada cemel denilen develerin türleri vardır.  Devenin özellikleri  nelerdir?, deveden nasıl yararlanılır? Adlı bu yazıda devenin özellikleri ve insan yaşamına olan katkıları anlatılacaktır.

Devenin Özellikleri

Deve yediği yemeği içtiği suyu ihtiyacı kadarını sindirir. Fazlasını da yağa dönüştürerek hörgücüne depolar. Bu yüzden de günlerce hatta aylarca bir şey yemden ya da içmeden yoluna devam edebilir. Bu devenin önemli ve diğer büyükbaş hayvanlardan ayrılan yönüdür.

Kolay sinirlenen develer kızdırılmamalıdır. Kızdırıldığında insanı ısırabilir ya da deve bağırıp çağırabilir. Özelikle de çiftleşme dönemi kızgınlık yoğun görülür.

Memeli hayvanlardan olan deve, otçul bir hayvandır. Gebelik süreleri 12 13 ay olan develer doğururlar.

Devenin İnsan Yaşamına Katkıları

Devenin insan yaşamına pek çok katkısı vardır. Devenin katkıları;

Develer uzun yolları çok fazla beslenme ihtiyacı hissetmeden kısa zamanda almaları ile meşhurdur. Zira uzun çöllerde ya da diğer alanlarda uzun mesafeleri alabilir. Yük taşımada, ticarette yıllar boyunca develer taşıyıcı ve binek hayvanı olmuştur. Devenin etinden sütünden yararlanılır. İlaç yapımında özellikle deve sütü yaralıdır. Ağır yükleri taşıyabilen develer deve güreşi ve deve yarışında da oldukça ulanılır. Özellikle de Arap ülkelerinde sporları yapılan develer vardır. derisinden de pek çok eşya yapılan develer eti sütü derisi kullanılır.