Devekuşu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Devekuşu

Hayvanlar âleminden devekuşları çok değişik hayvanlardır. Bu hayvanlara boyun kısımları çok büyük olduğundan dolayı deveye benzetilmişlerdir. Bir şeyden korktukları zaman kafalarını toprağın altına gömmeleri de bir o kadar enteresandır. Deve kuşları yumurtlayarak ürüyen hayvan grubundadır. Deve kuşu yumurtaları oldukça değerlidir. İnsanlarında hayvanat bahçesine gittikleri zaman en çok ilgisini çeken hayvanlardan biridir. Deve kuşları bazen çok tehlikelide olabilirler. Anne deve kuşları çocuklarını korumak için bazı durumlarda gerektiğinden fazla agresif ve bir o kadarda tehlikeli olabilirler. Hızlı koşabilen bu hayvanlar atletik ve kaslı bacaklara sahiplerdir. Hem et hem ot yiyen bu hayvanların dişlerinin olmaması da farklı bir olaydır. Gagalarıyla aldıkları yumuşak besinleri direk mideye gönderirken katı cisimleri sindirebilmek için taş yutmaları gerekmektedir.

Deve Kuşlarının Hayvanlar Âlemine Kattıkları

Deve kuşlarının hayvanlar alemine yararları çok büyüktür. Kendileri günümüzde yaşayan en büyük kuş türünün hayvanları olduğu söylenmektedir. Gerek küçük böcekleri gerek zararlı ve saldırgan hayvanları geri çekmeleri bulundukları habitata bir o kadar yardımcı olmaları anlamına gelmektedir. Aile bağları çok yüksek olan bu hayvan türünde ailesine zarar verebilecek her tehlikeye canı pahasına atlayabilirler.

Deve Kuşları Nerelerde Yaşarlar?

Deve kuşları çok suya ihtiyaçları olmadığı için çöllerde yaşayabilirler. Birçok deve kuşu türünün son örneklerinden olduğundan hayvanat bahçelerine götürülürler. Aynı zamanda bir çoğunluğun da Afrika da sürüler halinde yaşadığı söylenebilir.