Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Diğer

          Türün canlı doğuranlar diye adlandırılması yumurtalarının ana karnındayken çatlayarak dışarı çıkışı ile ilgilidir. Buna bağlı olarak çeşitleri Lepistes, Kılıçkuyruk, Moli, Plati, Velifera'dır. Akvaryumda bakımı, üretimi ve yetiştirilmesi çok zor olmayan tropik canlılardır.

            Diğer canlı doğuranlar beslenmeleri de zor olmayan, çoğunlukla bitkisel gıdalar ve mikro alg içeren kaliteli kuru yemler ile bakabileceğiniz türde balıklardır. Akvaryumunuzun içine balıklarınızın yiyebileceği akvaryum bitkilerinden koymanız, onların lazım olan besinleri almasında da faydalı olacaktır. Bu tür' ün beslenme ve üretimindeki önemli bir konu da su sıcaklığı ile alakalıdır. Akvaryumunuzun sıcaklığını 26-28 derece arasında tutarsanız büyüme ve üremelerini hızlandırmış olacaksınız. Ayrıca bu gruptaki tüm balıklar çok eşli olmaları ile tanınır; akvaryumunuzu oluştururken buna göre seçim yapmanız uygun olacaktır.

            Akvaryum balıkları ve diğer canlı doğuranlar kategorisi içerisinde en çok tanınan Lepistes'tir. Çok renkli balık türlerindendir. Özellikle erkeklerin yaradılış bakımından tasarımları akvaryum balıkları dünyasının en güzel ve renkli canlılarıdır. Bu nedenle görselliğe önem veren akvaryum severlerin bir numaralı tercihi olmuştur.

            Kılıçkuyruk, kuyruğunun kılıç gibi uzaması nedeni ile bu ismi almıştır. Pek çok balığın birlikte yaşadığı akvaryumlarda uyumlu olarak yaşar. Lepistesten sonra yaygın olan, aranılan ve sevilen bir türde moli'dir; bunlar akvaryumların üst, orta kesimlerini dolduran ve hareketli davranış biçimleriyle dikkat çeken tropik balıklardır. Yem olarak da seçim yapmayan tüm akvaryum balık yemlerini yiyebilmektedir.

            Plati balıkları ise, kılıçkuyruk türüne yakın olan bir tür' dür. Birbirleri ile çiftleştikleri zaman yavru alınabilir. Bu imkândan dolayı Plati balıklarının birçok farklı seçeneğe sahip olmasının asıl nedeni kılıçkuyruk balıklarına bağlıdır. Plati türü balıkların beslenmesinde lepistesler de olduğu gibi yapabilirsiniz. Velifera, molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında irice bir cins molidir. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanır ve bitkisel ağırlıklı beslenir.

            Kısacası bu balıkları yetiştirirken beslenmelerini bitkisel ağırlıklı tutup, kaliteli kuru yem ve arada haşlanmış ıspanak vererek sağlayabilirsiniz. Balıkları ve akvaryumda yetiştirmeyi seviyorsanız bu türlerden diğer canlı doğuranlar ile ilgili ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.