Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Diğer

           Yaban hayatında yaşayan kuşlardan başka diğer kuşlar grubuna giren evcil kuşlarda çeşitlilik fazladır. Evcil kuş türlerinden başı hiç şüphesiz papağanlar ve muhabbet kuşları çekmektedir. Papağan Amerika Kıtası asıllıdır. Papağanlar konuşabilme ve sık kullanılan kelimeleri telaffuz etme yeteneğinde ustadırlar. Daha yavru iken alınıp eğitilerek çeşitli kelimeleri öğretebilir. Sizi anlamasa da, dinleyen ve sizin dilinizden konuşmaya çalışan bu güzel kuş türü ile dertleşebilirsiniz.

            Papağanların renkleri oldukça göz alıcıdır. Genellikle ana renklerin tamamını alır. Ton ton açılıp, kapanan tüy renkleri, hem gökkuşağını hem de rengârenk bir resmi andırır. Papağanlarınızla yaşlanabilirsiniz. Yani size daha bebeklik yaşınızda hediye edilmiş bir papağan sizinle yarım asır yaşar.

            Bir diğer evcil kuş ise muhabbet kuşudur. Neredeyse dünyanın hemen her yerinde cins bir muhabbet kuşuna rastlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları oldukça neşelidir, yaşamalarınıza senfonili şakıyışları ile neşe katarlar. Muhabbet kuşlarını kabuklu kuru yemişlerle, bitkilerle ve darı taneleri ile besleyebilirsiniz.

            Bu kuşların ten yapısı iklimden etkilenir ve çabuk hastalanırlar. Bu sebeple onları oda sıcaklığından muhafaza etmeli ve üşütmemelisiniz. Muhabbet kuşlarının tüylerinin de renk sınırlaması yoktur. Geniş karınlara ve çok şirin başlara sahiptirler. Muhabbet kuşları çok büyük bir tür değildir. Mavi gagalı muhabbet kuşları erkek ırkına, kırmızı ve pembemsi gaga rengine sahip kuşlar ise dişi ırkına mensup olduklarını simgelerler.

            Şarkılara ve masallara konu olan bir başka kuş türü ise bülbüllerdir. Bülbüller çiçek ve güllere olan muhabbeti ve seslerinin güzelliği ile bilinmektedir. Boyları yirmi santime varmaz ve oldukça hafif kuşlardır. Yirmi ve ya yirmi beş gram civarında bir ağırlıkları vardır. Çok güzel siyah gözlere sahip olan bu ırkın asıl vatanı ise Akdeniz ülkeleridir.

            Ekseriyetle sarı rengi popüler olan bir diğer kafes kuş ise kanaryalardır. Kanaryalar diğer kuşlar kadar fazla yaşamazlar. Kanarya türünün cinsiyetini ise gagasının etrafındaki renklerin açıklık ve koyuluğundan ayırırsınız. Açık renkli olanlar dişi, koyu renkli olanlar erkek cins kanaryadır.