Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Diğer

            Memeli hayvanlar gurubunda yer alan maymunlar, birden fazla türden oluşmaktadır. Maymunları diğer türlerden ayıran pek çok özellik bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise insanlara en çok benzeyen ve alışması kolay olan hayvan türü olmasıdır. Maymunlarla iletişime geçmek bir hayli kolay olduğu için çoğu kişi maymun beslemek istemektedir. Tepkileri insansal olan maymunların beslenmeleri de farklılık göstermektedir. Maymunlar böcek, yaprak ve meyve yiyerek beslenebilirler.

            Maymun türlerinin çoğu 6 ay olduklarında yürümeye başlayabilirler. Maymun türlerinden olan şempanzeler, müzik aletlerini çalabildikleri için insanların beslemeyi en çok tercih ettikleri maymun türlerindendir. Yetenekleri ile ünlü olan maymunlar kalabalık ortamlarda tutulur ise onlarla iletişime geçmek daha kolay olabilmektedir. Maymunların en rahat ettikleri ortamlar ise bahçeli evlerdir.

            Maymun ile iletişime geçip dilini çözmek için öncelikle beslenme ortamını, gezme alanlarını belirlemek gerekmektedir. Maymunlar ile ilgili bilinen önemli bir yanlış sadece muz yiyerek beslendiklerini düşünmektir. Maymunlar hemen hemen her meyveyi severek yiyebilmektedir. Çok akıllı olan ve çok kısa sürede temel eğitimlerini alabilen maymunların tuvalet eğitimi bir gün gibi kısa sürede tamamlanabilmektedir.

            Maymunların tohum yeme alışkanlıkları da bulunmaktadır. Maymun türleri arasında yer alan ve evde beslemesi en kolay maymun türlerinden olan örümcek maymunlar oldukça tercih edilmektedir. Bu tür maymunların boyları 30 ile 80 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise 15 kg geçmez. Gri renkte olan örümcek maymunların eğitimleri de oldukça kolaydır. Diğer maymunlar gibi hareketi seven örümcek maymunlar 36 adet dişe sahiptir. Makak maymun türleri ise, uzun kuyrukları ile ünlüdür.

            Berber maymunu ise kuyruğu körelmiş olduğu için bu ismi almaktadır. Berber maymununun yüzü ve elleri ten rengindedir. Hayvanların en akıllısı olarak bilinen şempanzeler, uysal oldukları için evde beslemeye en elverişli maymun türüdür. Evcilleştirilmesi çok kolay olan şempanzeleri beslemek de çok kolaydır.

            Her türlü meyveyi çok seven şempanzeler, eğlenmeyi ve insanlarla vakit geçirmeyi severler. Maymunlar çok meraklı hayvanlar oldukları için çevrelerindeki nesnelere karşı duyarlıdırlar. İtaat eden ve denileni kısa sürede kavrayan maymunlar, ilgi görmeyi de severler. Diğer maymunlar ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.