Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Diğer

            Akvaryumda beslenen ve yaşatılan balıkların haricinde DİĞER BALIKLAR yani omurgasız hayvanlar ve mercanlarda akvaryum ortamında bakılabilmektedir. Akvaryum ortamında bakılan DİĞER BALIKLAR omurgasızları Mercanlar, denizyıldızları, denizhıyarları, salyangozlar, yengeçler, eklem bacaklılar olarak adlandırabiliriz.

            Akvaryumların kendilerine göre bir sistemi vardır ve bu sistemde canlılar adeta birbirlerinin tamamlayıcılarıdır. Akvaryum içerisinde kimileri tüketici, kimileri artık yemlerle beslenir, kimileri yosunlarla kısacası her canlı akvaryum içerinde birbirini tamamlamaktadır. Omurgasız akvaryum canlılarından bazılarına örnekler:

 1) OMURGASIZ CÜCE KARİDES

            Akvaryumda beslenebilecek olan omurgasızların en muhteşem olanı olarak adlandırılmaktadır. Karidesler kendi türleriyle birlikte bir arada yaşamlarını sürdürebildikleri gibi DİĞER BALIKLAR ile ya da başka türlerle birlikte beslenmeye kalkarsanız karidesinizin ölümüyle sonuç alabilirsiniz. Çünkü diğer türler onları mutlaka yerler. Karidesler bitkiler üzerinde oluşan yosunları yiyerek beslenebilmektedirler.

 2) ELMA SALYANGOZLARI

            Akvaryum ortamında bakımı en kolay olan omurgasız olma özelliğini taşıyan elma salyangozlar saldırgan olmayan sakin bir yapıya sahip olduklarından dolayı sakin balıkların yer aldığı akvaryumlarda beslenebilmektedirler. Akvaryum içerisindeki yosunları yiyerek beslenebildikleri gibi pul yem ve tablet yemle de beslenebilmektedirler.

 3) MEKSİKA TATLI SU KARİDESİ

            Bu karidesler genellikle ırmak, göl, havuz gibi yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Genellikle balık olmayan ortamlarda yaşamayı seven türlerdir. Bu türler 0,5 cm’ye kadar büyüme gösterebilmektedirler. Akvaryumlarda genellikle tabanlardaki kumlar ve çamurlar üzerinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Genellikle beyaz, yeşil, mavi ve kahverengi renklere sahiptirler. Işığı ve ışıklı ortamları çok sevmediklerinden dolayı genelde geceleri aktif bir şekilde ortaya çıkarlar.

            Akvaryumun tabanında yürürler çok nadir bir şekilde yüzdükleri görülebilmektedir. Etçil bir yapıya sahip olduklarından dolayı genellikle akvaryum içerisindeki ölü canlıları yiyerek beslenirler canlı olanlara dokunmaz ve saldırganlık göstermezler. Çiftleşme ortamlarında ise dişiler genellikle 15 ila 20 yavru verebilmektedirler. Üreme esnasında erkek olan karides dişi karidesi güvenliği için bir hafta süre ile sırtında taşımaktadır.