Diğer parçalar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Lonbardini 7.5 hp motor 2014 model
Lonbardini 7.5 hp motor 2014 model
Trabzon-Çarşıbaşı
2.500,00
Sinan Turgut
İlan Tarihi : 21.03.2017
örümcek kafa çelik tırpan başlık
8,50
Tuncay Aycen
İlan Tarihi : 17.08.2016
PELET DİSKİ VE RULESİ
PELET DİSKİ VE RULESİ
Ankara-Yenimahalle
1,00

Diğer parçalar

Traktörlerle ilgili konular arasında ithal traktör de var. Özellikle Hindistan ve Çin’den gelen ithal traktörler gittikçe sorun oluşturmaya başladı. Alt yapısı, makine yedek parçaları ve servis hizmeti olmayan ürünler sonucunda ülkemiz bir traktör çöplüğüne dönebilir. En azından motor hariç yerli üretim yapan firmaların görüşü bu yönde.  Şu andaki verilere göre Türkiye’de 5 tane üretici firma var ama piyasada otuzun üzerinde traktör markası görülüyor. Bu yüzden yeni düzenlemeler yapılması bekleniyor. Örneğin 50 satıştan sonrasında servis hizmeti zorunluluğu getirilmesi düşünülen çarelerden biri.

Traktörün Kullanım Ömrü

Tarımın çekici gücü olan traktörlerin tarım aletleri olarak kullanım ömürleri ortalama 20 yıl. Oysa Türkiye’de şu anda bile 25 yaşın üzerinde olan 600 bin traktör var. Bu sonuçta işin verimliliğine ve çiftçiye büyük zarar veriyor. Oysaki özellikle yedek parça ve diğer aksamlar yerli üretim olarak yapılabiliyor. Özellikle traktör lastiği üretiminde iyiyiz. Ama konu genel satışa gelince işin içine başka ayrıntılar giriyor. Şu anda ikinci el traktörlerde bile alınan KDV yüzdesinin 18 olması çiftçiler için bir yük.

Yük Altında Çalışma

Bir traktörün satış durumu yük altında belli oluyor. Motor bloğunun vaziyeti, şanzıman dişlilerinin düzenli çalışması, egzos gazının çıkışı, motorun çalışma saati gibi konular hemen önem kazanıyor. Diğer parçaların arasında yer alan lastikler ise örneğin ağır çekiş işlerinde geniş lastik, çapa işlerinde dar lastik kullanımı olarak sınıflanıyor.