Diğer ürünler

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Diğer ürünler

Süt ürünleri ve diğer ürünler

Süt ineklerden elde ettiğimiz inanılmaz bir besin kaynağıdır. Organik gıdalar içerisinde bulunan sütü sadece içerek değil birçok farklı şekillerde tüketmekteyiz. Sütler sadece ineklerden elde edilmez. İnek dışında keçi ve koyun gibi hayvanlardan da süt elde edilmektedir. Yaradanın en büyük hediyelerinden biri olan sütün kullanım alanlarına bakalım.

Yoğurt

Süt ürünleri arasında en sevilenlerden birisi yoğurttur. Evde bile annelerimizin kolaylıkla yapabildiği yoğurt inek, keçi ya da koyun sütünden yapılmaktadır. Süt kaynatılarak ılınması bekletilir. Belirli sıcaklığa kadar inen sütün içerisinde belirlenen ölçüde yoğurt konulur ve sıcak bir ortamda gerekirse sarılarak en az 5 saat bekletilir. Sonuç olarak açılan süt yoğurt halini alır. Yoğurttan yapılan diğer ürünler ise ayran ve yemeklerdir.

Peynir

Herkesin en severek yediği peynir de süt ürünleri içerisinde bulunmaktadır. Yani peynir sütten elde edilen bir besindir. Genel adıyla peynir sütün kesilmiş halidir. Lakin birçok peynir çeşidi bulunmaktadır. Kaşar, Kolot, Çeçil, Örgü, Gravyer, Otlu, Tulum ve Rokfor gibi sayamadığımız daha birçok peynir çeşidi bulunmaktadır.

Tereyağı

Tereyağı da sütten elde edilen bir süt ürünüdür. Tereyağını sütün içerisindeki yağdan elde ederler. Günümüzde tereyağı adı altında birçok bitkisel margarin piyasada bulunmaktadır. Bu margarinler ile tereyağını aynı kefeye koymak mümkün bile değildir. Bundan dolayı tereyağı alırken güvendiğiniz ve bildiğiniz yerlerden almanız gerekmektedir.

Kaymak

Kaymak kahvaltılara ayrı bir hava katan besin maddesidir. Kaymak da süt ürünleri içerisinde bulunmaktadır. Zaten kaymak sütün kaynadıktan sonra üzerinde oluşan kabuksu yapıdır. Bu kabuksu yapı bazı işlemlerden geçirilerek bizlerin bal ile yemeyi çok sevdiği kaymak halini almaktadır.

Kefir

Kefir çok eski zamanlardan beri sıklıkla tüketilen ayran benzeri bir süt ürünüdür. Kefir aslında tanelidir ve bu taneler kefir yapımında kullanılmaktadır. Bu tanelere kefir mantarı ya da kefir mayası da denilmektedir. Bu mantarlar süt içerisinde fermente olarak kefiri oluştururlar. Sonrasında süzülen mantarlar tekrar kefir yapımında kullanılırlar. Belirli süreler sonra bu mantarların çoğaldıkları da bilinmektedir. Kefir yapımında manda, inek, keçi ve koyun gibi hayvanların sütleri kullanılmaktadır.