Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
triliçe
triliçe
İstanbul-Beylikdüzü
70,00
bilal aflatov
İlan Tarihi : 10.08.2018

Diğer

Diğer Tatlı Çeşitleri

Yemeklerden sonra tatlı yenmesi kültürü, türkler arasında tüm yörelerde yaygın bir kültürdür. Birçok kişinin hayatında tatlı vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Özel günlerde ve misafirliğe gidilirken mutlaka tatlı götürülmektedir. Bunun yanı sıra türk kültürü içerisinde dini inançlar gereği yapılan tatlılar, cenaze törenleri için yapılan tatlılar veya hayır işinin sonuçlanması sonucunda hayrına tatlı dağıtma gibi birçok çeşitli geleneklerde bulunmaktadır. Tatlılar, en az yemekler kadar türk mutfağı içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Türk Tatlıları

Türk mutfağı tatlıları içerisinde oldukça zengin tarifler bulmak mümkündür. Hamurlu tatlılar, şerbetli tatlılar, irmikli, unlu tatlılar, sütlü tatları ve aşure, hoşaf gibi çok çeşitli tatlı çeşitleri bulmak mümkündür. Düğün, özel bir davet veya dini bayram gibi günlerde hamurlu, şerbetli tatlılar tercih edilmektedir. Hamurlu tatlılar sütlü tatlılara göre daha ağır olsa da birçok kişinin vazgeçilmezi ve oldukça leziz bir tada sahiptir.

Şeker hastalığı gibi sağlık problemleri olan kişilere veya kilo problemi yaşayan, diyet yapan kişilere uzman doktorlar hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketmesini önermektedir. Hamurlu tatlı çeşitleri içerisinde bulunan yağ, un ve şeker oranı sebebi ile oldukça yüksek kalori içermektedir. Hamurlu tatlılarda ilk akla gelen tatlı baklava olmaktadır.

Tatlı Çeşitleri

Türk mutfağında ünlü tatlılar arasında şekerpare, lokma, tulumba, şöbiyet, kalburabastı, şam tatlısı, puding, sütlaç, güllaç, un helvası, irmik helvası, muhallebi, tavuk göğsü, kazandibi, supangle, krem karamel, profiterol, dondurma, elmalı kup gibi birçok tatlı seçeneği bulmak mümkündür.

Sağlık açısından en uygun tatlı doktorların önerisi dondurma olarak bilinmektedir. Özellikle Maraş dondurması lezzeti bakımından bütün yörelerde tercih edilen soğuk ve sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Dondurma tek başına tatlı olarak servis edilebileceği gibi künefe, kadayıf, baklava gibi şerbetli tatlıların yanında da hafifletmesi ve lezzeti artırması amacı ile servis edilmektedir.

Tatlı Yapımı

Hamurlu tatlı çeşitleri genellikle özel günlerde yapılmaktadır. Hamurunun ince açılması zahmetli olduğu için sadece özel günlerde yapılması tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra piyasada bulunan baklavalık yufkalar sayesinde hamurlu tatlı yapmakta oldukça kolaylaşmıştır. Günlük yaşamda genellikle pratik sütlü tatlılar tercih edilmektedir.