Diğer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Diğer

         Tavşan ırklarında çeşitlilik oldukça fazladır. Diğer tavşanlar grubuna giren ve farklı özelliklere sahip olan bu hayvanlar bulundukları yörenin adını da alabilmektedir. Örneğin Ankara Tavşanı görüntü olarak, Ankara keçisine benzer ve oldukça sevimlidir. Uzun beyaz tüyleri ve yumak gibi görüntüsü ile havyan severlerin hemen dikkatini çeker. Ev tavşanların grubuna ise en çok Rex tavşan ırkı girmektedir.

            Bu gruba mensup tavşanların göz renkleri kırmız ve mavi olabilmektedir. Ortalama vücut ağırlıkları üç kilonun üzerindedir. Yani diğer tavşan ırklarına göre biraz daha ağır olabilmektedir. Bulundukları ülkelerin şehir adlarını aldıkları gibi, değişik ülkelerin isimleri ile de anılmaktadırlar. Tavşanlara Viyana Tavşanı, Havana Tavşanı ve ya Yeni Zelanda Tavşanı gibi isimler verilmesinin nedeni bulundukları ülkenin karakteristik özelliklerini almasıdır.

            Bilinen tavşanlardan farkı bir ırk olan Lop Tavşanı vardır. Bu tavşanın kulaklarının diğerleri gibi dik değil, yassı olduğu için bu ismi almıştır. Ülke olarak Hollanda kökenli bu tavşanın ağırlığı iki ile iki buçuk kilo arasında değişmektedir. Bu şirin tavşanın gövdesinde iki renk hâkimdir. Bu renkler yüz ve göz çevresinde koyu diğer yerlerde açıktır. Havana Tavşanı ise uzaktan baktığınızda hareketli bir çikolatayı andırır. Bu tavşanlar ortalama bir boya sahiptir aşırı büyük ve ya küçük değillerdir.

            Dünya ticaretinde yeri olan ve ağırlıkları beş kilogramı bulan bir başka tavşan ırkı ise Kaliforniya Tavşan ırkıdır. Semiz yapısı ve dolgun görüntüsü ile hemen dikkat çeker. Tüyleri ise çok uzun değildir ama oldukça sıktır. Burun kısımları siyah ve gövdeleri kar beyazdır. Yavruları birkaç haftada iki yüz gramın üstünde kilo alırlar ki bu bir tavşan için oldukça fazladır.

            Etinin ve kürkünün ticari amaçla kullanıldığı Şinşilla Tavşanı görüntü olarak fareyi andırır. Arka bacakları çok kuvvetli olduğu için hızlı koşularda yorulmaz. Tavşanlar otçul hayvanlardır ve daha çok lahana, marul, havuç gibi köklü bitkileri severler. Yaşanılan iklim ve yapay çevre koşulları tüm canlılar gibi tavşanları da etkilemiş, ırkların farklılaşmasına sebep olmuştur.