Dil peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Dil peyniri

Dil Peyniri Hakkında

Dile benzeyen dilimleri nedeniyle dil peyniri olarak adlandırılır. Saf koyun sütüyle yapılmakta olan dil peyniri tuzsuz ve taze tüketilen, lif lif ayrılan süt tadının yoğun olduğu peynir çeşitlerinden biridir tadı taze kaşar peynirini andırabilir. Dil peynirinin yapımı diğer peynirlerle aynı temele bağlıdır.

Dil Peyniri Yapımı
Dil peyniri daha öncede bahsettiğim gibi saf koyun sütünden elde edilir. Sütü 28 derece de 2 saatlik bir sürede mayalayarak teleme haline getirerek ilk aşaması başlanmış olur. Mayalamanın ardından öce üç daha sonrasında birer santimlik parçalara bölünerek suyunun alınması için beklemeye bırakılır. Bu bekleme peynir süzmek için kullanılan kumaş üzerinde 3 ila 5 saat arasında değişiklik gösterir diğer süt ürünleri gibi. Dil peynirinin artan suyu 80 dereceyi görene dek kaynatılır ve içerisinde kalan parçacıklar ile lor yapılır. Süzüm aşaması biten peynirler tezgahın üzerinde olgunlaşmaya bırakılır. Arta kalan suyun içi tamamen parçacıklardan arındırıldıktan sonra olgunlaşmış peynirler bir buçuk santim kalınlıkta beş santim genişlikte dilimlenerek tekrar yumuşatılmak üzere suya atılır. Organik gıdalar da olduğu gibi dil peynirinin de bu aşaması en ince ve dikkat gerektiren aşamadır, eğer kaynayan suda fazla bekler ise peynir kıvamını kaybederek bozulur tabi peynir sadece bu aşamada bozulma göstermez tezgâh üzerinde fazla kalmışsa da bu tarz bir bozukluktan dolayı kalitesini kaybeder. Kıvamında olduğunu yumuşatılan peynir tekrar yoğrulduktan sonra çift tarafından çekilerek pürüzsüz bir yüzeye sahip olup olmadığına bakılarak karar verilir. Hazırlanan yumuşamış peynirler son olarak bir buçuk santim kalınlığında açılarak cetvel şekli verilerek tahta kaplarda saklanır veyahut şirketin ambalajlama şekline göre hazırlanır ve soğuk bölümlerde saklanır.

Dil Peyniri Kullanım Alanları

Dil peyniri tuzsuz bir peynir olmasından dolayı tatlılarda ve helvalarda kullanılabilmektedir. Izgara etlerin üzeri veyahut yanında aynı yöntemle pişirilerek sunulabilir. Künefe tatlısı dil peynirinin en bilindik kullanıldığı tatlı çeşididir.

Dil Peyniri Tüketim Zamanlaması

Dil peyniri yapısında tuz olmadığı için uzun süre kendini koruyamaz ve sürekli taze haldeyken tüketilmelidir, taze kalma süresi en fazla 10 gündür aksi takdirde küflenmeler ile tat bozulması yapar.