Discus

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Discus

        Tıpkı başlıkta bahsettiğimiz gibi barışçıl bir özelliğe sahip olan DİSCUS Latince ismiyle Symphsodan aequifasciatus olarak bilinmektedir. Etçil beslenme yapısına sahip olan DİSCUS balığının kökeni Ria Solim'e dayanmaktadır. Amazon nehirlerinde yaşamlarını sürdürmekte olan bu balıklara DİSCUS ismini Dr.Johann Jocob Heckel vermiş olup 1960'lı yılların başlarında ticaretine başlanmıştır.

 YAŞAM KOŞULLARI

            26c-30c derece sıcaklıkta yaşamlarını sürdüren DİSCUS'lar en fazla 20cm büyüyebilmektedirler. Akvaryum ortamında 400 litre suda yaşamlarını sürdürebildikleri gözlemlenmiştir. Normalde ise yaşam alanları nehirlerin derin çatlakları, ağaç kökleri ve kayalıklardır. 20 cm büyüklük aslında balığın asaletini gösterebildiği en iyi boy oranıdır. Büyük bir akvaryuma gereksinim duysa da tasarım açısından ideal bir balık türüdür.

 CİNSİYET AYRIMI

            DİSCUS balık türünde dişi ve erkek ayrımı yapabilmek oldukça zor bu yüzden tam anlamıyla emin olabilmek için balıkların yavru tutma zamanı beklenmelidir çünkü eş ve yavru tutan balıklarda bu ayrımı yapabilmek ve kesin bir yargıya varmak çok daha kolaydır. Bu balıklar vahşi tür discuslar ve akvaryum diskusları olmak üzere iki türde sınıflandırılırlar. Sizler de kendiniz için ideal olan türü seçmekte aşağıdaki bilgileri okudukça zorluk çekmezsiniz. Eğer görüntü ve tasarım bakımından şık durmasını istiyorsanız Brown veya Blue seçenekleri sizin için ideal olacaktır.

 VAHŞİ TÜR DİSCUSLAR

 1)Brown: Siyah dikey renkte çizgilere sahiptirler.

 2)Green: Vücudunda kahverengi ve kırmızı noktaların olması yanı sıra siyah dikey çizgilere sahiptirler.

 3)Blue: Kafasında mavi renkte şeritler mevcuttur.

 4)Heckel: Vücudunda tek siyah renkte kalınca bir şerit vardır.

 AKVARYUM DİSCUSLARI

 1)Striped Turquoise

 2)Blue Turquoise

 3)Solid

 4)Solid Red

 5)Fine Patterned

 6)Coorse Patterned

 7)Spotted

 8)Unclassified

 YUMURTA ALMA VE ÜRETİM

            DİSCUS balığından yumurta almak oldukça zor ve meşakkat gerektirir ama yumurta tuttuklarında da yumurtalarının çok hassas olmasından dolayı büyük bir özenle korumaktadırlar. Bu balık türü dünyada en gösterişli tatlı su balığı olma özelliğini taşımasının yanı sıra çok akıllı bir balık olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle berrak sular bu balık türünün daha iyi kendini göstermesini sağlar.