Doberman

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Doberman

Ortalama 1 yüzyıl önce ortaya çıkmış bekçi köpeği ırklarından olan Doberman, pek çok olumsuz hikaye ile adından söz ettirmiş ve genel anlamda korkulan köpek ırkları arasında yer almakta.

Ancak köpek eğitimi konusunda saldırganlık probleminin ortadan kaldırılmasında sahibin yaklaşımlarının köpek ırkından çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda bu eşsiz ırkın fiziksel ve zeka özelliklerinden bahsedeceğiz.

Doberman Fiziksel Özellikleri

Doberman, genellikle kahverengi siyah parlak tüylere sahip, uzun boylu, derin bir göğüs yapısı olan köpek ırkı olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça kuvvetli kasları ve güçlü çene yapısı ile birçok köpek ırkından ayrılan bu ırkın soğuğa dayanıklı olmayan bir özelliği de bulunmakta.

Bu yüzden özellikle soğuk iklimlerde ikamet edenler için yakın koruyucu özellikleri genlerinde taşıyan ve soğuğa da dayanıklı ırkların tercih edilmesi daha doğru olmakta. 

Doberman Eğitimi Nasıl Olmalı?

Bu ırkta dikkat çeken en önemli özellik ise zekaları. Oldukça kolay öğrenebilen, öğrendiğini asla unutmayan dobermanların eğitiminde, küçük yaşlarda sert eğitimin ileriki dönemlerde geri dönüşü de olumsuz olacaktır. Bu ırk eğitim almış olduğu sahibinin dışında kimseye itaat etmez.

Sahibin ailesine karşı sevecen ve koruyucu olmasına rağmen aile fertlerine karşı baskın gelmeye çalışabilir. Bu sebeple özellikle dobermanın ergenlik döneminde sahibin sözünü geçirebilmesi çok önemlidir. Doberman kulakları sarkık bir cinstir. Ancak 12 aylıkken kulak kesimi yapılır.