Domates

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Domates

Domates

Domates hayatımızın vazgeçilmez sebzelerinden bir tanesidir. Ayrıca tek yıllık bir bitki özelliği gösterir.

1900 yıllarında adana da yetiştirilmeye başlanmıştır ve anavatanının Peru olduğu bilinmektedir. Domatesin en önemli özelliği ise ucuz ve bol besin kaynaklarına sahip olmasıdır.

Vitamin kaynağı olan domatesler besleyici ve lezzetli bir bitkidir. Bu sebeple dünyada en çok üretilen sebzelerden bir tanesidir. Ayrıca turfanda üretilebilmesinden dolayı hemen hemen her mevsim yetiştirilebilir bir özelliktedir.

Domatesin içerisinde A, B1, B2, C ve K vitaminler, niacin, protein, yağ, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum ve demir gibi bir çok vitamin ve mineral bulunur.

Domates taze olarak yenilebildiği gibi ayrıca salça, domates suyu, konserve turşu, reçel, ketçap gibi farklı bir çok şekilde tüketimi gerçekleştirilmektedir.

5-6 kilo domatesten yaklaşık 1 kg salça elde edebilmeniz mümkündür.

Domates Çeşitleri

Domates çok farklı çeşitli şekillerde üretimi yapılan bir sebzedir.

Kullanımına göre sofralık ve sanayilik olmak üzere iki gruba ayrılırken morfolojik olarak ise bodur-yer ve sırık olmak üzere iki grupta karşımıza çıkar.

Ayrıca yetiştirme alanlarına göre de farklı çeşitleri bulunan domatesler, açıkta ve turfanda olmak üzere iki farklı şekilde yetiştirilebilir. Turfanda yetiştirme işlemi ise yani cam ve plastik seralarda yetiştirilebilir anlamına gelmektedir.

Olgunluk ve toplanma zamanlarına göre ise 3 farklı şekilde incelenen domatesler erkenci, orta ve geçci çeşitler olmak üzere 3 farklı şekilde toplanabilir.

Saksıda Domates Yetiştirme

Domates sebzesini saksı da yetiştirmek için öncelikle derin bir saksı tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda saksının yaklaşık olarak 3 te 1 ini verimli toprakla doldurup domates fidesini ekmelisiniz.

Domates fidesi geliştiğinde ise organik gübre zamanını tespit edip toprağını gübrelemelisiniz. Her gübreyi ekledikten sonra domatesleriniz yeni alanlara kök salacak ve bu sayede gübrelere ulaşabilecektir.

Bu sayede çapalama yapmadan gübreyi toprağa güzelce enjekte etmişi olursunuz ve bitkiniz daha kolay bir biçimde gelişme gösterebilir.

Saksı da su kaybını önlemek amacıyla malç, pomza taşı ve ya perlit kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede domateslerinizden daha fazla verim alabilirsiniz.