Drahthaar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Drahthaar

Fermalı köpekler grubunda incelenebilen Drahthaar köpek ırkı temelde bir alman köpek ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle kuş avı için ideal, kendini en iyi şekilde kontrol edebilen ve silah sesine karşı aşırı reaksiyon göstermeyen köpeklerdir. Fiziksel özelliklerinde, en belirgin yan, omuz yüksekliği ile vücut boyunun hemen hemen eşit olmasıdır.

Drahthaar Özellikleri

Hareketleri, hızlı kontrollü ve akıcıdır. Ferma özelliğine bağlı olarak, avı ürkütmeden avın sahibine yaptığı yer tespitini haber verebilme özelliği vardır.

Sıcakkanlı ve oyun oynamayı seven aynı zamanda kolay öğrenen bir köpek ırkı olarak karşımıza çıkar. Kaş sınırının belirgin olması da önemli fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Uzun bir boynu, sarkık kulakları ve genellikle kırçıllı bir gövdesi bulunur. Renk olarak siyah kahverengi renklerdedir. Drahthaar köpek ırkı bir av köpeği ırkı olduğundan eğitimlerinin de bu yönde yapılması ve içgüdüsel özelliklerinin ortaya çıkartılması önemlidir.

Drahthaar Eğitimi

Drahthaar ırkında eğitimin en önemli aşaması, avın bir görev bilinci ile köpeğe öğretilmesidir. Köpeğin bir cismi yakalayıp size getirmesi, onun için bir oyundan ibaret olmamalı, yakala ve getir komutları bir görev bilinci ile köpek tarafından yerine getirilmelidir.

Bu konuda vereceğiniz eğitimin ciddiyeti oldukça önemlidir. Avın sahibe canlı bir şekilde getirilmesi konusu ada bu noktada ayrı bir önem arz eder. Çabuk öğrenen köpekler olduklarından eğitim sırasında sıkıntı yaşamanız söz konusu olmaz.