Elongatus Mpanga

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Elongatus Mpanga

          Renkleri ile güzel bir yaratılışa sahip olan bu sevimli balık türünün Latincede ismi Pseudotropheus sp. Olarak bilinmektedir. Mpanga Rocks bölgesinde, Chirwa adasında ve Malawi gölünde görülen bu balık türünü beslemek kolaydır. Sadece dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var. Bu hususlar gözden kaçırılmadığı sürece bir sıkıntı yaşamadan büyütülebilir elongatus mpanga.

            Balık tutkunlarının akvaryumlarını süsleyebilecek güzel renklere sahip olan bu tür Tortulu olan geniş kaya bölgelerinde yaşamayı severler. Bunun için akvaryumlarını ayarlamak gerekir. Suyun taban kısımlarında yüzerler elongatus mpanga türü. Kayalık alanlarda yaşamayı seven bu balık türü orta derecede agresif özelliği diğer türlere karşı, agresif davranış biçimini de kendi türlerine karşı uygularlar. Güzel çizgilere sahip olan bu türü balık severler mutlaka beslemek isteyecektir.

            Pseudotropheus sp. Yani diğer ismi ile elongatus mpanga türü otçul beslenme ile beslenmektedir. Bitkisel ve özel yemler ile çok rahat beslenebilirler. Otçul beslenme şekline göre fazla yemek ayırt etme özellikleri yoktur. Bunun için balık severler bu konuda pek sıkıntı yaşamazlar. Dişi ve erkek ayrımı yapılabilir. Erkek türde vücut açık mavi renkli olup dik şekilde koyu çizgili renge sahiptir.

            Dişi türde ise kahverengi ve kahverengi tonları hâkimdir. Erkeklerin kuyruğunda ve sırtında bulunan yüzgecin sonunda renk sarıdır. Bu türü beslemek için en uygun akvaryum hacmi 200 litre olmalıdır. Aşağısı olması halinde erkekler arasında ya da bu tür ile diğer türler arasında çatışma yaşanması muhtemeldir. Rahat ortam alışkanlığına sahih olan elongatus mpanga türü dar alanlarda rahat hareket edemez ise daha fazla agresifleşebilir.

            En fazla 12 santimetreye kadar büyümektedir bu türler. Su sıcaklıkları 24 derece ile 26 derece arasında olmalıdır. Sularının orta ya da sert şekilde sertliğe sahip olması ve PH seviyelerinin 7,8 ile 8,6 arasında olması gerekir. Üreme zamanında ortalama 25 adet yumurta dölleme özelliğine sahip bu tür 23 ile 28 gün arasında kuluçka dönemine yatarlar. Eğer beğeniyor ve beslemek istiyorsanız Elongatus mpanga ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.