Enginar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Enginar kökü (Bayrampaşa)
Enginar kökü (Bayrampaşa)
Eskişehir-Sarıcakaya
1,00
serkan sayın
İlan Tarihi : 06.08.2021
Eskişehir Enginar
Eskişehir Enginar
Eskişehir-Sarıcakaya
0,20
Serkan Sayn
İlan Tarihi : 07.05.2015

Enginar

Enginar tohumları yaklaşık olarak 5 ila 7 milimetre uzunluğundadır. Genişlikleri ise 4 ila 6 milimetre ölçülerindedir. Kabukları ise serttir ve genel olarak siyah, siyah-mor renklerden oluşur. Kabuklarının kalınlığı ise 2 ila 3 milimetre arasında değişmektedir. Enginar tohumlarında temizlik oranına bakıldığında %85 ile 90 oranında olduğu görülmektedir. Tohumların çimlenebilme kabiliyeti ise %65 ile 72 arasında değişmektedir. Ayrıca çimlerinin kullanılma değeri ise %60 ile 65 aralığındadır.

Enginar Tohumları Hakkında Önemli Bilgiler

Genel olarak 1000 dane olarak ölçülen tohum ağırlığı 70 ile 80 gram aralığında değişir. Yani 1 litre tohumluk oranı 630 ile 660 gram arasında yer alır. 1 gram tohumluk içerisinde 15 ile 25 adet arasında tohum bulunur. 4 ile 6 yıl arasında tohumlar çimlenme kabiliyetini korumaktadır. Enginarın çimlenme sıcaklığı ise 20 ile 30 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Özellikle de çimlendirme süresi 14 gün olarak tespit edilmektedir.

Enginar Yetiştirme Teknikleri Nelerdir?

Enginar yetiştirmek zannedildiği kadar zor bir uğraş olmamaktadır. Sebze tohumları arasında en kolay yetiştirilen bitkiler arasındadır. Alınan enginar tohumları 1 gün hafif ılık olan suda bekletilir.  Suda bekletilen tohumlar kâğıt bardakların içerisine öncelikle 2 kısım yanmış elenmiş gübre eklenerek konmalıdır. Daha sonrasında kapları sulayarak karanlık bir yerde çimlenmesini bekleyin. Aşırı sulamaktan kaçının. Fideleri 15-20 cm boyuna gelince toprağa ekin.

Enginar Nasıl Bir Sebzedir?

Enginar uzun gövdeli ve yuvarlak bir sebzedir. Enginarlar yetiştirilirken çeşitli ilaçlama yöntemleri de uygulanmalıdır. Piyasada bulunan doğal ilaçların tercih edilmesi gerekmektedir. Kimyasal ilaçlamalardan kaçınmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Genel olarak boyu 60 ila 200 cm civarında uzamaktadır. Enginarın üzerinde bulunan parçalı yapraklar sağlıklı olduğunu gösterir. 2 ila 4 adet yan dal ve dallarının her birinde de çiçekler bulunur. Var olan bu çiçekler kapalıyken enginar adeta bir kozalak görüntüsü andırır. Çanaklarında bulunan yaprakları etlidir. İşte bu tabaka yemeklerde kullanılmaktadır. Enginarın başına baş enginar, kollarına ise kol enginar ismi verilir.