Erkunt Haşmet

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Erkunt Haşmet

Yerli traktör üreticimiz Erkunt Traktör'ün ürettiği modellerden biri olan Haşmet adının hakkını verecek nitelikte be güçte bir traktör modelidir. Yerli 100 beygir üzeri traktör yapışması ihtiyacından doğarak piyasaya çıkan Erkunt Haşmet sağlamlığı ve şıklığı ile göz doldurmaktadır. Yerli üreticimiz motor konusunda kendisi yerli bir üretim gerçekleştirememiş ve dışarıdan motor almayı tercih etmektedir.

Bu Yerli markanın ürettiği bu traktörün teknik özelliklerini incelediğimizde standart olarak 110 beygir motor gücü ile çıkarılmaktadır. 2 farklı marka motor tercihi ile çiftçiye sunulan Erkunt Haşmet, ilk kurulduğu günlerden beri kullanmaktan vazgeçmediği Perkins motorlarının yanında bu modelinde bir de Deutz Fahr marka motor kullanmayı tercih ermiştir. Erkunt Haşmet 6 farklı özellikte model üreterek çiftçinin ihtiyacı ve ekonomik durumuna göre bunu çeşitlendirmeyi amaçlamıştır. İki farklı motorda da Comman Rail motor teknolojisi mevcuttur.

Turbo intercooler bütün modellerinde standart olarak var olan traktörde, güç için hiç bir şeyden kaçınılmamıştır. Deutz marka motor 4 silindir ve 3.6 lt silindir hacmine sahiptir. Perkins motoru ise 4 silindir ve 4 lt silindir hacmi ile göz önünde durmaktadır. Traktörde kullanılan bu çeşitlilik zenginliği de beraberinde getirmiştir. 110 litrelik yakıt tankı ile motoru yakıt ile besleyen bu depo gün içerisinde yakıt alımından kaynaklı zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Motordaki bu farklılığı şanzımanda görmekteyiz bir kısım modelde normal şanzıman kullanılırken bir kısımda mekantronik şanzıman kullanılmıştır. Fakat şanzımanlarında 16 ileri 16 geri vites seçeneği kullanılmıştır. Bu şanzıman ve motor ile traktör maksimum ortalama 39 km/s hız yaparken minimum 1,95 km/s hıza sahiptir. Arka hidrolik kaldırma kapasitesi 5000 kilogramdır. Kontrol kumandası modelden modele farklılıklar göstermektedir. Bütün modellerinde yağ banyolu 4x4 fren sistemi ile ön plana çıkan Erkunt Haşmet tam anlamıyla arkadaki ağırlıkla en kısa mesafede durabilmeyi amaçlamaktadır.

Bağımsız tip kuyruk mili sistemine sahip olan Erkunt Haşmet, 430, 540, 750 ve 1000d/d ile dört farklı kuyruk mili hızına sahip olduğu için yapılan işlerde sağladığı kolaylıkla diğer modellerden ayrılmaktadır. 4750 den 5200 kg arası modele göre değişen toplam ağırlığa sahip olan traktör Türk çiftçisinin gönlünü kazanmayı amaçlamıştır.