Eşek

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Eşek

Eşek ve Özellikleri

Eşek, atgiller familyasından olan uzun kulaklı büyükbaş hayvan cinsidir. Ömrü 25 yıl civarı olan kısa tüylü bazen inatçılık yapan tüylü güzel gözlü hayvandır. Eşeklerin özellikleri çeşitli olup temel farklılıklar sergilerler.

Eşeklerin özellikleri

Eşekler iyi hafızaları ile bilinir. Geçtikleri yeri bir daha unutmazlar.

Eşeklerin sütü ve eti vardır. Fakat İslami inanışa göre etleri ve sütleri haramdır. Merkep karakaçan adları ile de çağrılan eşekler halk arasında inatçı olarak bilinir. Eşeklerin özellikleri arasında en çarpıcı olanı da insanlara olan sadakati ve sevgisidir.

Eşeklerin Kulanım Alanları

Eşeklerin kullandığı alan en çok yük ve taşımadır. Köylerde, ilçelerde dar ve sarp yollarda insanların çıkamayacağı ya da yük taşırken zorlanacağı yerlerde eşekler devreye girer. Hem çok yük taşıyabilen hem de maliyeti oldukça ucuz olan eşek bu yüzden sık kullanılır. Dar ve sarp patikalarda istene yükler taşınır. Birçok küçük yerleşim alanında belediyenin çöp taşıma işi gene eşeklerce gerçekleştirilir.

Eşeklerin derisi ve tüyü de değerli olup çeşitli sektörlerde kullanılır. Bu yüzden de derisi de değerli olup işletilir.

Eşeklerin sütü içilmese de ilaç ve kozmetikte kullanılır. Gücü ve sadakati ile bilinen eşek cana yakın bir hayvandır. Bu yüzden de turizmde ya da başka sektörlerde kullanılır.  Eşekler hayatı kolaylaştıran, insanlara yardımcı olan değerli ve sevimli bir büyükbaş hayvan türüdür.