Fasülye

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
SARIKIZ FASÜLYE TOHUMU
SARIKIZ FASÜLYE TOHUMU
Mersin(İçel)-Silifke
10,00
hasan can
İlan Tarihi : 15.12.2016

Fasülye

     Fasulye tohumları en sık kullanılan ve Pazar payı oldukça yüksek olan bir tohum çeşididir. Genel olarak yetiştirilmesi ve verimi yüksek olduğu için tarım sektöründe oldukça kullanılmaktadır. Alınan fasulye tohumlarının dikimi yapılacak olan toprakta bazı dikkat edilecek unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan biri bahçenin tavına gelmiş olması ve işlenmiş olması gereğidir. Ayrıca toprak şartlarının fasulye tohumu dikimi için ısı olarak uygun olması da gerekmektedir. Eğer ki fasulye tohumu ekilecek olan toprakta don olayları geçmişse, toprakta gereken miktarlarda mineraller bulunmuyorsa mutlaka takviye uygulanmalıdır. Özellikle toprak içerisinde torf ve organik gübreler bulunmuyorsa gıda takviyesi kesinlikle şarttır.

Fasulye Tohumu Ekim İşlemleri Nasıl Yapılmalıdır?

Fasulye tohumlarının ekileceği toprak eğer tüm şartları sağlayacak özelliklere sahipse o halde mutlaka hava şartlarına dikkat edilmelidir. Sadece toprağın uygun olması, tohumların kaliteli olması yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda havanın da serin ve rüzgarsız olması önemli bir faktördür. Fasulye tohumlarının ve fidelerinin ekimi dikimi esnasında çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de kuzey-güney istikametine doğru ekim ve dikim işlemlerinin gerçekleştirilmesi önemlidir. Sebze tohumları arasında en çok rağbet gören fasulye tohumları mutlaka çift dikim sıralar ile yapılmalıdır. Bunun amacı da sulama açısından daha az maliyet oluşturmak ve hasat esnasında da maliyet giderlerinin düşürülmesinin sağlanmasıdır. Tohumların fideye dönüşmesi ile toprağa dikilmesi işlemi gerçekleşecekse o halde 7-10 cm arası mesafede ve sıralar arasında ise 40-60 cm mesafe olması en ideali olacaktır.

Fasulye İlaçlama Teknikleri

Genel olarak organik olan fasulye ilaçlarından kullanmak faydalı olacaktır. Yaprak kısımlarında, köklerinde ve dallarında böceklenmeye karşılık olarak kimyasal ilaçlar kullanılması pek uygun bulunmamaktadır.

Fasulye Nerelerde Yetiştirilebilir?

Fasulyeler genel olarak tarım arazilerinde, teraslarda, güneş gören balkonlarda, saksılarda ve bahçelerde yetiştirilebilir. Önemli olan gübreleme ve ilaçlama taktiklerinin en doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Kapalı mekanlarda, seralarda tüm yıl boyunca ekim dikim işlemleri uygulanabilmektedir. En verim alınacak olan alanlar ise nemli topraklar ve güneş ışıkları alan yerlerdir.