Devirdaim Ve Termostat Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Devirdaim Ve Termostat Grubu

Fıat Devirdaim Ve Termostat Grubu

           Bilineceği üzere devir daim sürekli devinim anlamı taşımakla beraber araç içerisinde ki suyun sürekli vaziyette dolaşım halinde olmasını sağlayan elemandır. Termostatlar ise araç su sıcaklığını sürekli olarak ölçerek ilgili aksamlara bilgi gönderen bir kontrol elemanıdır. Bu elemanlar sayesinde araç ısısı kontrol altına alınabilmektedir. Araç su sıcaklığının normal olarak kabul edildiği derece 70-87 celciusdur. Bu elemanlar bu ideal sıcaklığın aşılması durumunda devreye girerek motor bloğunda dolaşan su sıcaklığının bu dereceye indirilmesinde fayda sağlarlar.

 Devirdaim ve işe yarar?

            Devir daim aracın su haznesinde bulunan suyun önce radyatörden geçirilip ardından muhtelif boralar yardımı ile motor bloğu üzerinde bulunan su kanallarından geçerek motor bloğunu soğutmaya yarayan elemanlardır. Bu sayede aracın sürekli olarak kontrol altına tutulması imkân dahilinde olabilmektedir. Devirdaim ve termostat grubu elemanları harici olarak çalıştırılamazlar. Bu sebeple de farklı bir modele uygulanması söz konusu değildir. Bu konuda detaylı bilgi fıat kullanıcı el kitapçığında belirtilir.

 Devirdaim ve termostat bozulursa ne olur?

            Devirdaim elemanlarının bozulması durumunda motor bloğu içerisinde bulunan su dolaşımı gerçekleştiremez bu durumda araç kısa zaman içerisinde aşırı vaziyette ısınacaktır. Bu durumda conta ve muhtelif parçaların aşırı ısı kazanımından dolayı motor hararet yaparak çalışmaz hale gelecektir. Bu arızanın kontrolü için termostatlar kullanılır. Bu elemanlar da aşırı ısının kontrol ve bildirimi için görev alarak kullanıcıyı uyarırlar. Bu tür bir sorun ile karşılaşıldığında araç kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Direk olarak traktör yedek parça modelleri değiştirilmelidir. Aksi halde ciddi zararlar meydana gelebilir.

 Devir daim hasarı nasıl anlaşılır?

            Aracın kazandığı ısı kaybedilemediği takdirde termostat gösterge panelinde uyarı vererek durumundan bilgi verecektir. Bu sayede bilgi akışı sağlanmış olur. Fıat gösterge sembolleri kullanıcı kitapçığında yer almaktadır. Herhangi bir traktör yedek parça modelinin çalışmaması durumunda alanında uzman bireylerce kontrol edilmesi hem kişileri hem de araçlarını koruyacaktır. Devirdaim ve termostat grubu elemanları için de aynı durum geçerlidir. Bu duruma uyulmaması halinde oluşabilecek küçük bir sızıntı bile aracın susuz kalarak hararet yapmasına yol açacaktır.