Direksiyon Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Direksiyon Aksamı

Fıat Direksiyon Aksamı

            Motorlu araçların tamamında bulunan en önemli parçalardan biridir. Aracın yönlendirilmesi için en gerekli parçadır. Bu açıdan baktığımızda en temel parça olmakla birlikte kolay gibi görünen ancak karmaşık bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çeker.

 Direksiyon aksamı ne işe yarar?

            Motorlu araçların hepsinde direksiyon aksamı mevcut olmak zorundadır. Çünkü direksiyonun amacı araçlara yön verebilmeyi sağlamaktır. Direksiyon aksamı sayesinde istediğiniz doğrultuda gidebilirsiniz.

 Direksiyon nasıl çalışır?

            En basit hali ile direksiyon aksamı, bir mil üzerine bağlanmıştır ve ona bağlı olan dik dişli düzeneği çevirerek hareket etmeyi sağlar. Bu düzeneğe ise dişli çubuk - dişli çark adı verilir. Eğer bu sistem hidrolik sıvı ve pompa ile çalıştırılırsa hidrolik direksiyon adını alır. Ancak çalışma şekilleri her iki tipte de aynıdır. Aralarındaki tek fark ise birinin kara düzen çalışmasıdır.

 Direksiyon aksamı görevleri nelerdir?

            Özellikle virajlarda, dönemeçlerde aracın bütün tekerleklerinin aynı anlık dönme merkezine bağlı olması gerekmektedir. Direksiyon aksamı tam olarak bu işlevi yapamasa da yaklaşık olarak gerçekleşmekte ve araçlar kolay bir şekilde yola hakim olabilmektedir. Bu durumda direksiyon aksamının görevi, tekerleklerin olabildiği kadar az yanal kayma ile yönlendirilmesini sağlamaktır. Aracın böylece takla atması ya da yana doğru yatması engellenmiş olacaktır. Böyle bir düzenekle her türlü risk ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.

 Fıat traktörlerde direksiyon nasıl işler?

            Fıat traktörlerde kullanılan hidrolik direksiyon sistemi genel yapısıyla yani çalışma prensibi bakımından aynıdır. Ancak hidrolik direksiyon motorlu taşıtların tamamında aynı değildir. Traktör gibi ağır taşıtlarda pompa ve depo tek parça olarak motor gövdesine bağlıdır. Diğer taşıtlarda ise motordan bağımsızdır.

 Fıat traktörlerde direksiyon aksamı için yedek parçalar nelerdir?

            Fıat, traktör yedek parça konusunda oldukça zengindir. İstenilen traktör yedek parça kolayca bulunabilir. Direksiyon aksamı için gerekli olan; direksiyon simidi, hidrolik direksiyon pompası, direksiyon kutusu, direksiyon mili, yağ deposu gibi parçalar sunar. Bu parçalar modele göre değişmektedir. Buna rağmen traktör yedek parça üretiminde yeterli gelmektedir. Gerekecek tüm traktör yedek parça çeşitlerini kolayca bulunur hale getirmeyi hedeflemiştir. Böylece kullanıcılar kendilerini daha güvende hissedecek ve traktör alırken tercih nedenlerinden biri olacaktır.