Eksantrik Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Eksantrik Grubu

Fıat Eksantrik Grubu

           Bilineceği üzere eksantrikler motorun sürekli vaziyette çalışması için atmosferik hava ve yakıt karşıtı girişine izin verirken ardından kirli gazın tahliyesi için supapların doğru zamanlama ile çalışmasını sağlayan elemanlardır. Bu sebeple de oldukça hassas bir yapıları söz konusudur. Darbe ve düşmelere karşı dayanıksız olan eksantrik grubu elemanlarının amacının dışında kullanılması parçaların kullanılamaz hale gelmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de kişilerin dikkatli davranması hem araçları hem de kişileri koruyacaktır.

 Eksantrik nasıl çalışır?

            Eksantrikler günümüz modern araçlarının tamamında üsttedir. Bu durumun temel nedeni ise her silindir için 4 valf kullanılmasıdır. Bu sebeple de 4 zamanlı içten yanmalı motorlar üstten eksantriklidir. Eksantrik grubu krank milinden alınan hareket ile doğrudan çalışır. Kazandığı hareket ile supap kapaklarına baskı yaparak supap kapaklarının açılıp kapanmasını sağlayarak aracın sürekli olarak bir döngü içerisinde olmasını sağlar. Eksantriklerin muhtelif traktör yedek parça çeşitleri kaybedilmemelidir. Aksi halde ciddi sorunların oluşması kaçınılmazdır.

 Eksantrikler nasıl bozulur?

            Genellikle tipik arıza modeli aşınmalarıdır. Bir diğer tipik arıza ise aşırı sıkıştırma sonucu oluşan çatlakların bir sonraki aşırı zorlanma da yarıklara dönüşerek eksantrik milinin kırılmasıdır. Bu tür sorunlardan kaçınmak için özellikle de soğuk havalar da araçların çok fazla sıkıştırılmaması gerekir motorun sıcaklığı 50 celcius derecenin üzerine çıktığında daha sağlıklı bir çalışma elde edilecektir.

 Eksantrik çapı nedir?

            Eksantrik çapı her model için farklılık göstermektedir. Bu farklılığın hatalı seçim oluşturmaması için fıat tarafından bu bilgiler paylaşılmış vaziyettedir. Eksantrik çapı supap kapaklarına değecek uçların ebadını baz alan bir ölçüdür. Yanlış çapta eksantrik modelinin monte edilmesi durumunda aracın çalışması olanaksız bir vaziyettedir. Bu sebeple de muhtelif traktör yedek parça modellerinin doğru seçilmesi oldukça önemli bir vaziyettedir.

 Eksantrikler nasıl sökülür?

            Eksantrikler kayış ya da zincir ile hareket aktarılan elemanlar olması sebebi ile bu aksamlardan kurtulmadan yerlerinden ayrılamazlar. Ancak bu işlemin alanında uzman bir personel tarafından yürütülmemesi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple de sökme işlemleri için fıat talimatlarının takip edilmesi kişilere fayda sağlayacaktır.