Fren Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Fren Aksamı

Fıat Fren Aksamı
            Bilindiği gibi fren aksamı aracın kazandığı hareketin yok edilmesi için kullanılan bir durdurma mekanizmasıdır. Bu elemanlar günümüzde hidrolik sıvıların sıkıştırma kuvveti ile çalışmaktadır. Pek çok farklı fren modeli arasında en çok karşılaşılanı ise abs modülüdür. Abs fren sistemi tekerin durmasını değil yavaşlatılmasını sağlayarak aracın kaymasını engelleyerek durmasını sağlar.

 Fren aksamı nasıl çalışır?

            Aracın fren aksamı hidrolik sıvısının sürekli olarak disklerin üzerinde bulunan kampanalara pompalanması durumu ile balataların diski sıkıştırması ile tekerleklerin hareketi yavaşlatılır. Bu sayede araç hareket enerjisini yitirir. Bu noktada dikkat edilecek husus ise fren aksamı için doğru hidrolik sıvısının tercih edilmesidir. Tavsiye edilen hidrolik sıvısı örnek olarak fıat tarafından paylaşılmış vaziyettedir. Ancak bu noktada doğru traktör yedek parça modelinin seçilmiş olduğundan emin olunması gereklidir.

 Fren aksamı darbe aldığında çalışır mı?

            Özellikle de içten diske doğru bir darbe sonucunda aracın çalıştırılması oldukça risklidir. Tamir için düşük hızlar ile seyahat edilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi halde aracın hız kaybetmesi olanaksızdır. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem kişileri hem de araçları koruyacaktır. Fren aksamının darbe alması illa ki fiziki müdahale ile gerçekleşmez. Aşırı ısınma da bu darbelere örnek olarak gösterilmektedir. Bu durumdan kaçınmak için sürekli olarak frene basmak yerine doğru bir kullanım ile motor freni yapılması tavsiye edilir. Doğru motor freni aralıkları fıat tarafından kişiler ile paylaşılmıştır.

 Fren aksamı elemanları uyumsuz olursa çalışır mı?

            Özellikle de balata ve disk gibi elemanlarının ebatları doğru olmadığı takdirde aracın durması olanaksızdır. Montajları yapılmadan önce seçilen traktör yedek parça modelinin doğru olduğundan emin olunması tavsiye edilmektedir. Balata ve disklerin montajları alanında uzman bireylerce yapılmalıdır. Aksi bir durumda aracın kaliper pimleri üzerine düşen titreşim ve emilen yol darbesi direkt olarak aracın balans değerlerini değiştirerek sağa sola çekme gibi kötü olaylara neden olabilir. Bu tür durumlar araçlardan daha çok kullanıcıların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Fren aksamının doğru çalışması için yeterli miktarda hidrolik sıvının ilave edilmesi gereklidir. Eksilmesi durumunda ilk fırsatta tamamlanmalıdır.