Gergi Mekanizma Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Gergi Mekanizma Grubu

Fıat Gergi Mekanizma Grubu

 

            Gergi mekanizmaları kayışların doğru gerginlik ve hassaslığa sahip olmaları için kullanılan elemanlar olarak tanımlanmaktadır. Gergiler motor üzerine doğrudan monte edilen elemanlar olmakla beraber bazı modeller sabitleme ayakları ile de kullanılabilmektedir. Bu sebeple de herhangi bir traktör yedek parça modeli seçmeden önce kontrollü davranılması kişileri koruyacaktır.

 Gergiler nasıl kullanılır?

            Gergiler her araç modeli için farklı olabilen kayış dolama kombinasyonlarının tespit edilmesi ile kullanılır. Doğru dolama işlemi için fıat gerekli bilgileri kullanıcı el kitabında paylaşmış vaziyettedir. Bu sebeple de traktör yedek parça modelini seçmeden önce göz atılması zaman kazandıracaktır. Gergi mekanizma grubu darbelere dayanıklı değildir. Bu sebeple de düşürmeleri durumunda kontrol edilmeden monte edilmeleri tavsiye edilmemektedir.

 Gergiler bozulursa ne olur?

            Gergi mekanizma gurubu işlevini yitirmesi durumunda aracın çalışması söz konusu değildir. Çalışsa bile hareket üretemez. Bu sebeple de tamiri için yerinde müdahale gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda alanında uzman personelin doğru fıat parçasının montajı gerçekleştirmesi gerekir. Aksi halde aracın kayışları doğru takılmadığında bazı parçalar çalışmayacaktır. Bu parçalar arasında klima motoru ve soğutma sistemleri de bulunması sebebi ile araca telafisi olmayan zararların verilmesi olası bir vaziyettedir.

 Gergi için yanlış kayış takılırsa ne olur?

            Kayış uzunluğu doğru olmayan modeller doğal olarak monte edilemeyecektir. Ancak kayış üzerinde farklı dişleri olan kayışlar takılır ise kısa süre içerisinde kayışın temas ettiği her parça üzerinde bir yalpalanma başlayarak motor üzerinde ki statik dağılımını bozacaktır. Bu da motorun kısa zamanda kullanılamaz hale gelmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem aracı hem de kişileri koruyacaktır.

 Gergiler yanlış takılır ise ne olur?

            Gergilerin yanlış yerlere monte edilmesi durumunda doğru kayış dolama kombinasyonu sağlanamayacaktır. Bu sayede yine bazı hareketli olması gereken elemanlar hareket enerjisi kazanamayacağı için çalışmayacaktır. Bu durumda aracın çalışması da söz konusu değildir. Doğru kayış modelinin seçilmesi öncelikle gergi mekanizma grubu özelliklerinin bilinmesi gerekir. Bu bilgiler elde edildikten sonra kayış üzerinde bulunan boy ebat diş ve mukavemet değerli ile doğru seçim yapılabilir.