Hidrolik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hidrolik Aksamı

Fıat Hidrolik Aksamı

            Hidrolik direksiyon son yıllarda araçlarda bulunan en yaygın hidrolik aksamı olarak bilinmektedir. Direksiyon sistemi oldukça karmaşık ve anlaması, çözmesi çok zor bir sistemdir. Öyle ki direksiyonu çevirdiğiniz vakit direksiyon bu karmaşık sistemi içerisinde içerideki tekerleğe farklı bir açıda, dışarıdaki tekerleğe farklı bir açıda uyarı gönderir. Hidrolik direksiyon sistemleri hayatımıza girmeden önce direksiyonları kontrol etmek ve kontrolü sağlamak daha zordu.

 Hidrolik Direksiyon Nedir?

            Günümüzde en yaygın kullanılan direksiyon çeşidinin hidrolik direksiyon olduğunu yazımızın başında da ifade etmiştik. Karmaşık olan direksiyon sistemi aslında hidrolik pompalama yapan bir sistemin sayesinde çok daha basit bir biçimde kullanılabilir. Yani tek bir parmağınız ile direksiyon hâkimiyetini sağlayabilmeniz mümkün. Tam da bu sistem, hidrolik direksiyon sistemidir. Özellikle dönüşler esnasında hidrolik olmayan direksiyonlar nedeniyle çok daha sıkıntılıydı. Günümüzde traktör yedek parça yelpazesi içerisinde de hidrolik aksamı yer almaktadır. fıat marka araçlar da traktör yedek parça arasında hidrolik direksiyon sistemlerinin gerektirdiği bütün parçaları bulabilmek mümkündür.

 Hidrolik Sistemin Önemi

            Hidrolik direksiyon sistemleri sayesinde özellikle virajlardan dönerken kollarınıza kilolarca yük binmeden bir çevirme deneyimi yaşayabiliyorsunuz. U dönüşlerini dahi tek parmakla yapabileceğiniz bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette tek parmak örneği verdik diye sakın bu şekilde kullanmayın aracınızı. Güvenliğiniz için daima direksiyon üzerinde hâkimiyet kurmalı ve iki elinizle de direksiyonu tutarak aracınızı bu şekilde kullanmalısınız.

 Traktörlerde Hidrolik Direksiyon

            Günümüzde tarım işleriniz için kullanabileceğiniz traktörlerde de hidrolik direksiyon sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde fıat traktörünüzde tarım işleriniz ile uğraşırken, örneğin tarlanızı oldukça teknolojik bir biçimde sürerken hidrolik direksiyon sayesinde tarlanızda süreceğiniz bölümlerde karşınıza çıkan virajları yorulmadan, eski sistemlere nazaran çok daha hafif ve zahmetsiz bir biçimde alabileceksiniz. Aynı zamanda daha kolay ve daha güvenli bir sürüş deneyimi elde edeceğiniz için traktörünüzü kullanma işlemi sizin için zor bir eylem olmaktan çıkıp eskiye nazaran daha keyifli bir eylem haline gelecektir. Araçlardaki hidrolik direksiyon sistemleri sayesinde yaşanılan sürüş konforu ve güvenlik hissiyatı oldukça önemlidir. Gerek binek araçlarda gerek ise ağır vasıtalarda hidrolik kullanılması bir avantajdır.