Motor Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Motor Aksamı

 Fıat Motor Aksamı

            Fiat traktörleri, özellikle günümüzdeki tanınmış traktör markalarından önceleri etkinliğini sürdürmüş, ürettiği ürünler ile göz doldurmuş bir firmadır. Günümüzde üretimi durdurmuş olsa da hala daha ürettiği traktörleri etrafımızda görebilmekteyiz. Bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesi de tabi ki Fiat'ın ürettiği motor aksamı parçalarından kaynaklanmaktadır.

 Fiat motor aksamı nedir?

            Fiat marka traktörlere güç veren en temel bileşen motor aksamıdır. Traktörün her türlü özelliğini kullanabilmek için motor aksamının yerinde ve sağlam olması şarttır. Traktör üreticilerinin seçilme nedenlerinden en önemlisi belki de motor aksamı olmaktadır. Bir motor ne kadar uzun ömürlü olursa ve bakım tamir maliyetleri ne kadar ucuz olursa bu traktörlerin çiftçiler arasında seçilme düzeyi de o derece yüksek olmaktadır.

 Fiat motor aksamı ne işe yarar?

            Öncelikle motor aksamı traktörün hareket etmesini sağlayan en temel bileşendir. Bu bileşen sayesinde traktör hareket etme, kuyruk milini çalıştırma, ağırlık kaldırmak için hidrolik kollarını hareket ettirme, ayrıca damperli römorkları kaldırma gibi birçok özelliği yerine getirebilmektedir. Böylece tarım arazisi üzerinde birçok özellik gerektiren aletleri çalıştırabilmeye olanak sağlanmaktadır.

 Motor aksamı hangi parçalardan oluşur?

            Fiat motor aksamı genel olarak silindirler krank mili, silindir gömleği, kartel, siboplar, eksoz ve hava emiş manifoltu ve bunu gibi birçok parçadan meydana gelmektedir. Bu parçaların birbiri ile uyumlu ve uyum içinde çalışması şarttır. Eğer bu parçaların değişimi sırasında traktör yedek parça alırken bu özelliklere dikkat edilmez ise ilerleyen zamanlarda çok büyük sorunlar ile karşılaşılabilir ve değiştirilen parçalara zarar geleceği gibi motorun diğer aksam parçalarına da zarar gelebilmektedir. Bu yüzden motor aksam parçaları bozulduğunda ve ya yıprandığında traktör yedek parça seçiminde orijinal ve sağlam olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

 Fiat Motor Aksamını korumak için neler yapılmalıdır?

            Motor aksam parçaları genel olarak hareketli parçalardan oluşmaktadır. Bu yüzden birbirine sürtünüp aşınma riskleri fazla olduğu için bu motor aksamı parçalarının bakımlarına ekstra özen gösterilmesi şarttır. Özellikle periyodik bakımlarına dikkat edilmeli yağ özelliğini kaybetmeden değiştirilmeli yakıt filtresi ve yağ filtresi gibi motor için önemli olan parçalar yedekleri ile hemen değiştirilmelidir. Bu ve bunun gibi birçok özelliğe dikkat edilirse motorun ömrü uzar ve daha uzun bir performans sağlanır.