Orta Kol Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Orta Kol Grubu

Fıat Orta Kol Grubu

 Orta kol grubu ürünler üretilirken kullanılan metalin dayanıklılığı ve kullanışlılık özelliklerinin üstün performanslı olması ile öne çıkan ürünlerdir. Bu ürünlerin saydığımız özellikleri taşıması zorunluluktur. Çünkü bulunduğu bölüm, bağlı olduğu parçalar yapacakları iş ve sahip oldukları fonksiyonlar nedeni ile bu dayanıklılığı mecbur kılmaktadır. Orta kol grubu ürünler, traktörlerin hidrolik kol grubu ürünlerdendir. Kaldırma ve traktörlere bağlanan farklı ekipmanların arka çeki traktör yedek parça grubu ürünlerle birlikte kullanılarak bu ekipmanların traktörlere montajını sağlamaktadır. Bu ekipmanların kiloları ve fonksiyonları düşünüldüğünde belirttiğimiz dayanıklılığın nedeni daha iyi anlaşılacaktır.

 Dayanıklı çelik ve demirden üretilmesi gereken orta kol grubu ürünler fıat markası için de aynı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Fıat markası gibi çok satan traktörlerin bu özellikleri taşıması için daha fazla nedeni bulunmaktadır. Çünkü herhangi bir marka traktör belirli işlerde kullanılmak için alınıyor olabilir ancak traktör yedek parça ürünlerinin de marka kalite ve dayanıklılığına denk olarak üretildiği Fiat markasının sadece bir veya birkaç çeşit iş için üretilmediği birçok sektörde birçok farklı işte kullanılmak için üretildiğini düşünürsek o zaman fıat markasının yan sanayi ürünü olan traktör yedek parça ürünlerinin neden daha dayanıklı olmak zorunda olduklarını anlayabiliriz.

 Traktör Yedek Parça Üretimi ve Tedarik Zinciri

 Fıat traktör yedek parça ürünlerinin üretimi ilk aşama üretimi olan ana üretim işletmelerinde orijinal parça olarak ve traktörlere takılı olarak üretilmesinin dışında, sahada çalışan fıat traktörlerin çalışırken meydana gelen arızalarının tamir edilmesi ve bozulan parçaların değiştirilmesi için gereken traktör yedek parça ürünlerinin temin edilmesi için gerekli olan üretim ve imalat tesisleri yan sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir.

 Ana sanayi üretim tesislerine, fabrikalarına bağlı olarak çalışan yan sanayi kuruluşları aynı zamanda yedek parça tedarik zincirinin de birinci halkasını oluşturmaktadır. Birinci halkadan çıkan yedek parçaların tedarik zincirinin fonksiyonel olarak en aktif ve satış pazarlamasının yapılmasında en etkin role sahip olan halkası tarafından yereldeki yetkili firmalara ulaştırılması gerçekleşmektedir. Yerelde tedarik zincirinin son halkası olan yetkili firmalar veya servisler bulunmaktadır. Bu son halkaya ulaşan yedek parçalar sipariş veren tamirci veya traktör sahibine teslim edilmektedir.