Pompa Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Pompa Grubu

Fıat Pompa Grubu

            Pompa aracın yanma odasına enjektörler tarafından püskürtülecek yakıtın zamanını, miktarını ve basıncını ayarlayan bir mazot donanım elemanıdır. Pompalar yüksek basınçla çalışan elemanlar olmaları sebebi ile oldukça hassas bir yapıya sahip vaziyettedir. Pompa grubu elemanları darbeye karşı oldukça dayanıksızdır. Bu sebeple de her türlü fiziki hasardan uzak tutulması arızalanmalarını engelleyecektir.

 Pompa nasıl çalışır?

            Pompa öncelikli olarak depoda bulunan mazotu vakum kuvveti ile çeker. Ardından çekilen mazot öncelikle filtrelere yönlendirilir. Filtrelerce arındırılan mazot pompaya ulaşır. Bu noktadan sonra tüm enjektörlere zaman aralığına göre mazotu basınçlı olarak ulaştırır. Enjektörlerin mazotu yanma odasına enjekte etmesi ile görevini tekrarlar. Bu sayede araç sürekli vaziyette çalışır. Aksi bir durumda mazotun yanma odasına taşınması söz konusu değildir. Bu durum doğal sonucu olarak araç çalışmayacaktır.

 Pompa nasıl bozulur?

            Pompa grubu elemanlarının en tipik arıza nedeni kalitesiz yakıt kullanımıdır. Çünkü arındırılmamış yakıt sürekli vaziyette kirlenmeye neden olacaktır. Bu da zamanlar pompa içerisinde tıkanıklara neden olarak basınç sayesinde pompayı aşındıracaktır. Bu sebeple de pompa kullanılamaz hale gelir. Bu tür durumlardan korunmak için fıat tarafından tavsiye edilen yakıt tipinin kullanılması en sağlıklı seçim olacaktır. Aksi halde ortaya çıkan hasarların telafisi olmayabilir.

 Pompayı sökmek tehlikeli midir?

            Pompa sökülme işlemi oldukça sıkıntılı bir vaziyettedir. Bunun için ciddi bir deneyim gereklidir. Çünkü pompa üzerinde bulunan aktarım borularının yanlış bağlanması durumunda araç kesinlikle çalışmayacak ya da çok dengesiz çalışacaktır. Bu sebeple de fıat tarafından tavsiye edilen kurumlarca bu işlemin yürütülmesi en sağlıklısı olacaktır. Bu sebeple de pompanın sökülmesi oldukça tehlikelidir.

 Pompa elemanları nelerdir?

            Pompa elemanları muhtelif traktör yedek parça modelleri arasında hortumlar metal borular sabitleme ayakları ve rekorlardan oluşur. Bazı modelleri için bahsi geçen traktör yedek parça modellerinden farklı olarak oilring gibi elemanlar da harici olarak bulunur. Bu sebeple pompa modeline göre gerekli olan malzemelerin tespiti tamir işlemi için zaman kazandıracaktır. Doğru parçaların seçimi için belirli olan pompa modelinin gereksinim duyduğu yardımcı elemanların tespiti önemlidir.