Şanzuman Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Şanzuman Aksamı

Fıat Şanzuman Aksamı

            Debriyaj sistemleri, servo sistemleri, hidrolik sistem parçaları ve vites gibi birçok parça ve aksam içeren muhafaza sistemleriyle muhafazalanmış şanzuman aksamı sistemleri bulunmaktadır. Otomatik özellikteki bu şanzumanlar özellik ve kalite olarak biraz daha öndedir. En uygun yapıda olan ve tork devir sistemlerini kullanarak vites sistemlerinin değişim ve vites kontrol özelliğinin sorunsuz bir şekilde oluşmasını sağlamaktadır. Yakıt maliyeti ve yakıt limitini düşürerek de bur çok avantajları bulunmaktadır.

            Vites değiştirme aşamalarında oluşacak her türlü sorunu ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Teknolojiye uygun sürekli yenilenen bir sistemde oluşturulmaktadır. Performans arttıran özelliği sayesinde kullanımları tercih edilmektedir. Otomatik sistem kendini sürekli yenilemekte ve teknolojiye uyum sağlarken yakıt ve performans konusunda da avantajlar sağlamaktadır. Motor gücüne göre manuel veya otomatik tercihler yapılmakta olup bu sistemlerin özellikleri de birbirinden biraz farklı yapıda olmaktadır.

            Manuel sistemli şanzımanlar genel özelliklerine bakılacak olursa; motorun tüm gücü nü ve yükünü tekerleklere aktarma aşamasında debriyaj sistemine ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Otomatik şanzumanlar göz önüne alındığında böyle bir sisteme gerek duyulmamaktadır. Otomatik sistemdeki debriyaj görevi tork sistemleri tarafından devralınmıştır. Tork sistemi yağlı bir sistemde olduğu için bu görevi üstlenmekte kolay bir değişim sağlanmaktadır. Bir de yarı otomatik sistemli seçenekler bulunmaktadır. Bu alanda vites değiştirme işlemi yapılırken debriyajsız sistem kullanılarak manuel sistemde değiştirmeler yapılmaktadır. Bakım ve onarım sayesinde uzun ömürlü ve daha uzun kullanımlar elde edilmektedir. Önemli bir husus da şanzuman yağıdır. Bakım yapılırken belirli zamanlar dahilinde değiştirme işlemi yapılmalıdır. Şanzuman aksamı çeşitleri otomatik, manuel ve yarı otomatik sistemlerle belirlenmiştir.

            Fıat yedek parça ve aksamlar tercih edilmektedir. Fıat sistemleri ile otomobil ve traktör yedek parçaları bulunmaktadır. Traktör yedek parça sistemleri ile fiat yedek parça serileri bulunmaktadır. Traktör yedek parça sistemlerinde motor, yakıt, şanzuman, kilometre, elektrik, hidrolik gibi aksamlar bulunmaktadır. Bu fiat serileri ile aksam ve yedek parçalar temin edilmektedir. Fıat serisi ile bu alanlardaki yedek parçalar seri ve özelliklerine göre de değişiklikler göstermektedir. Fıat serisi ile şanzuman aksamı, vites dişli setleri, şanzuman contaları, vites kolu ve vites topuzu gibi aksamlardan oluşmaktadır.