Su Donanım Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Su Donanım Aksamı

 

Fiat Su donanım aksamı nedir?

            Bilindiği üzere su donanım aksamı araç motorunun sürekli çalışması sebebi ile kazanılan ısının kaybedilmesi için kullanılan elemanlardır. Bu elemanların pek çok bileşeni olmasına rağmen komplike bir yapıdadır. Bu sebeple de bir noktada oluşan hasar diğerlerinin de çalışmasına engel olabilmektedir. Su donanım aksamının belli standartları söz konusu vaziyettedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken ayrıntı ise soğutma sıvısı kapasitesi gibi başlıklardır.

 Soğutma sıvısı kapasitesi nedir?

            Soğutma sıvısı kapasitesi araç üreticisi tarafından belirlenen sıvı saklama alanıdır. Bu alan örnek olarak fıat için standart olarak modeller ile kategorize edilmiş vaziyettedir. Pek çok farklı hazne arasından doğru traktör yedek parça modelini bulmak için bahsi geçen kılavuzdan yararlanarak en doğru seçimi yapabilirsiniz.

 Su donanım aksamı çalışmazsa ne olur?

            Su donanım aksamı elemanlarının işleyişini yitirmesi sonucu aracın kazandığı ısı kaybedilemez ve aşırı ısınma sorunu meydana gelir. Aşırı ısınma sonucu silindir bloğu içerisinde buluna pistonlar daha fazla mukavemet kazanırlar. Bunun sonucunda ise tutuşma ve yanma gibi olayların gerçekleşmesi olasıdır.

 Su donanım aksamında sızıntı olursa ne yapılır?

            Aracın çalışır vaziyette bir sızıntısı söz konusu olur ise araç istop edilerek sızıntının giderilmesi gerekir. Ardından soğutma sıvısının tamamlanarak aracın kontrol edilmesi ile işlem tamamlanır. Fıat modelleri için gerekli soğutma sıvısı miktarı model model değişebilmektedir. Bu sebeple de modele göre bilgi edinilmesi en sağlıklısı olacaktır.

 Su donanım aksamı nasıl tamir edilir?

            Muhtelif yırtık ve delikler sıvı contalar yardımı ile tıkanabilmektedir. Ancak bu durum oldukça sakıncalı bir çözüm yoludur. Çünkü bahsi geçen traktör yedek parça ürünü üzerinde oluşan yırtığın bu şekilde onarılması kısa zamanda tekrar bozulmasına neden olacaktır. Özellikle de motor bloğu yakınlarından geçen yerlerde yapılan bu tarz işlemler motor ısındığında alanı kurutması sebebi ile yeniden açılacak ve aracın ani su kaybı nedeni ile hararet oluşmasına neden olacaktır. Bu sebeple de montajları ve tamirleri kesinlikle alanında uzman personel kadrosunca yapılmalıdır. Aksi halde hem araçların hem de kişilerin zarar görmesi kaçınılmazdır.