Subap Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Subap Grubu

Fıat Subap Grubu

            Bilindiği üzere subap grubu elemanları üstten eksantrikli içten yanmalı motorların doğrudan hareket iletmesi yardımı ile silindir içerisinde yakıt ve hava karışımının girmesini sağlamak ve oluşan atık gazın manifolda iletilmesini sağlayan elemanlardır. Subaplar harici olarak farklı bir amaca hizmet etmemektedirler. Doğru ölçülerde subap modeli kullanılmaması durumunda ortaya ciddi hasarların çıkması olası vaziyettedir. Doğru ölçülerde en uygun subap modeli araçtan araca değişebilmesi nedeni ile fıat tüm modelleri için standart ebatları kullanıcıları ile paylaşmaktadır. Bu sebeple de bu detaylardan daha fazla fayda sağlanabilmektedir.

 Subaplar nasıl çalışır?

            Subap grubu elemanları kam milinin zamanlama elemanları olmaları sebebi ile kam milinin devir sayısı ile örüntülü olarak çalışırlar. Bu sebeple de kam mili üzerinde oluşan bir hasar subaplara da hasar verecektir. Subapların hasar alması durumunda piston ve silindir bloğu da zarara ortak olacaktır. Bu sebeple de traktör yedek parça modelinin alanında uzman bireylerce standart normlara uyularak monte edilmesi en sağlıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Subaplar tamir edilir mi?

            Subap modelleri mikronluk ölçülere sahip hassas elemanlardır. Üretimleri günümüzde tamamen makinelerce yapılması sebebi bu hassaslıkta bir işçilik ile tamiri söz konusu değildir. Bu sebeple de bahsi geçen muhtelif traktör yedek parça modelinin tamiri değişim yolu ile sağlanmaktadır.

 Subaplar nasıl bozulur?

            Subaplar genel olarak sürtünmeye maruz kalarak çalışmalarından dolayı zamanla aşınarak işlevlerini yitirirler. Bu sebeple de arızalanmaları aşırı yüklenmelerden ziyade kullanım ömürleri ile alakalıdır. Kullanım ile ilgili detaylı bilgi fıat tarafınca paylaşılmıştır. Bahsi geçen elemanın uyumsuz olması durumunda araç ciddi hasarlar maruz kalabilir.

 Başka bir aracın subapları kullanılırsa ne olur?

            Subap uzunluğu daha kısa olan bir model kullanılır ise araç kesinlikle çalışmayacaktır. Çünkü klasik bir içten yanmalı motor 4 zamanlı olarak çalışır. 1 zaman dilimi gerçekleşmediğinde bile yakıt yansa dahi motor çok kısa bir an için çalışacak ve ardından istop edecektir. Uzun bir subap modelinin tercih edilmesi durumunda kam mili ve piston ciddi zararlara maruz kalarak çalışmayacak durumlara gelebilir.