Tokez Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Tokez Grubu

Fıat Tokez Grubu

            Tokez grubu traktör yedek parça ürünler fıat markasının kalitesi ve kalibresinde üretilmektedir. Yüksek dayanıklılık ve uzun ömürlülük bakımından fıat markasının bütün traktör yedek parçaları diğer markalardan daha önde ve daha fazla tercih edilen düzeydedir. Tokez grubu ürünleri üreten yan sanayi kuruluşlarının varlığı diğer yan sanayi kuruluşları ile eşit geçmişe sahiptir. Fıat markasının traktörlerinin Türkiye'de üretilmeye başlanmasından sonra boy göstermeye başlayan yan sanayi kuruluşlarının ömürleri birbirine çok yakındır. Fıat ana üretim işletmeleri ve firmalarının teşvik ve yönlendirmesi ile kurulan yan sanayi kuruluşlarının fıatla aynı yaşta olması tesadüf değildir.

            Yan sanayi kuruluşlarının Türkiye'de bu denli çoğalmasının ve hızlı büyümesinin asıl nedeni sadece Fıat marka traktörlerinin bu ülkede üretilmesi değildir. Asıl neden fıat traktörlerinin ülkede ulaştığı satış rakamlarıdır. Satış rakamlarının fazla olması nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç ve potansiyel yan sanayi kuruluşlarını birden yayından çıkmış ve hedefine doğru giden ok gibi hızlı bir çıkışla ilerletmiş ve hedefine ulaştırmıştır. Bugün ok hedefine ulaşmış olsa da artık ok da yay da ve yayı serbest bırakanlar da yeni hedeflere birlikte uzanmaktadırlar.

 Fıat traktör markası üretilmeye başladığı tarihten itibaren Türkiye'de üretilen veya dışarıdan ithal edilen diğer traktör markaları ile sürekli bir rekabet halinde olmuştur. Bu rekabeti sadece ana traktör üretim tesislerinde değil traktör yedek parça ürünlerinde de vermiş olan fıat traktörleri sahip olduğu eşsiz özellikler ve kalite nedeni ile traktör yedek parça üretim işletmeleri, yan sanayi kuruluşları ve diğer firmaları ile yürüttüğü rekabeti de açık ara önde götürmektedir. Fıat markasını bu her alanda başarıya taşıyan unsurun öncelikle markasının değeri olduğunu belirtelim. Marka değeri ile birlikte piyasaya sürülen traktörlerin gösterdiği yüksek performans ve kaliteli iş gücü fıat markasının kalitesini tescillemiş ve böylece insanların gönlünde yıkılmaz bir taht kurmasına neden olmuştur.

 Yedek Parça Tedariki

 Fıat markasının tedarik kuruluşları yerelde traktör sahiplerine uzanan bir ağa sahiptir. Yan sanayi kuruluşunda imal edilen traktör yedek parça ürünleri bu kuruluşlardan alınarak yereldeki fıat traktör sahiplerine ulaştırılmaktadır ve kullanımlarına sunulmaktadır.