Yağ Donanım Karter Ve Volant Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Yağ Donanım Karter Ve Volant Grubu

Yağ donanım karter grubu nedir?

            Yağ donanım ve karter gurubu aracın silindir bloğu içerisinde ki pistonların sürtünme katsayılarını azaltmak için sürekli vaziyette yağlama yapan araçlardır. Bu sayede araç çok daha rahat bir hareket imkânı kazanarak yüksek performans sağlayacaktır.

 Volant gurubu nedir?

            Volant grubu motorun ilk çalışması için hareketi sağladıktan sonra diğer zamanlarda motorun yanma odasından elde ettiği gücü krank mili aracılığı ile ileten ve motoru dengeye getiren silindirik büyük dişlidir. Volant grubu elemanları doğru ebatlarda olmadığında motor üzerine monte edilemezler. Bu sebeple de doğru ebatları doğru modeller için fıat paylaşmış vaziyettedir.

 Yağ donanım karter ve volant grubu arızları nedir?

            Yağ donanım grubu arızları genellikle iletim boruları üzerinde ki yırtılma tıkanma gibi olaylar ile meydana gelmektedir. Tıkanmaların başlıca nedeni olarak fıat modelleri için tavsiye edilen yağların kullanılmaması gösterilmektedir. Volant grubu için ise aracın krank milinin gereksiz zorlanması ve marş üzerine marşa basılması olarak gösterilmektedir. Sürtünme ve aşınma bu elemanlar üzerinde oldukça büyük hasarlar bırakabilmektedir. Bu sebeple de yağ donanım karter ve volant grubu elemanları hassas elemanlar olarak bilinirler. Bu sebeple de traktör yedek parça modelleri doğru kullanılmalıdır.

 Yağ donanım karter ve volant grubu elemanları nasıl monte edilir?

            Her hassas eleman gibi yağ donanım karter ve volant grubu elemanlarının da montajları alanında uzman bireylerce uygulanmalıdır. Aksi halde aracın çalışması söz konusu değildir. Çünkü oldukça hassas bir sabitleme işlemi gereklidir. Dereceli olarak sıkıştırılmamaları durumunda ilk çalıştırmadan itibaren sürekli olarak kendisi üzerinde yüklenen mukavemet gevşemelere neden olacaktır. Bu sayede de aracın motor dengesi bozularak titreme şiddeti yükselecektir.

 Volant dengesi nedir?

            Volant dengesi krank milinden elde edilen hareketin aktarılması durumunda aşırı yüklenmeler sonucu motorun sabit olduğu yerde hafif sağa ya da sola yatmasını oluşturan dengedir. Bu sayede motor kendini askıdan denge konumuna alarak daha doğru bir açı kazanarak sürtünmeyi azaltır. Bu da traktör yedek parça modüllerini korur. Bu işlem motor sabitlenmeden yapılamaz. Yapılması durumunda motor ciddi hasarlar alacaktır.