Fidancılık / Fide/Çiçek

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Aloevera 40-60 cm fide
Aloevera 40-60 cm fide
Antalya-Kumluca
110,00
Aloevera yaprağı 450-600 gr
20,00
Aloevera 20-30 cm fidesi
Aloevera 20-30 cm fidesi
Antalya-Kumluca
45,00
Aloevera 15-20 cm fide
Aloevera 15-20 cm fide
Antalya-Kumluca
22,50

Fidancılık / Fide/Çiçek

Meyvelere sahip olan ya da olmayan, en az iki yıl veya daha uzun ömürlü ağaçları üretmek amacı ile kullanılan tohumlardan sürülmüş veya odunlaşmış dalların kullanıldığı, genç bitki türlerine fidan ismi verilmektedir. Fidan yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlara fidanlık denilir iken, bu yetiştirme işlemlerinin yapılış tarzlarına da fidancılık denilmektedir.

Fide

Yetiştirildiği alanlara, tavla ismi verilen çiçekçilik ve bahçıvanlık alanında özel kum yastıklarında, tohumluk anından itibaren yetiştirilen ve belirli zaman dilimlerinden sonra esas yetiştirilme alanına dikilmek maksadı ile hazırlanan çiçek ya da sebzelere fide denilmektedir. Fide yetiştiriciliğinde yastık olarak ifade edilen özel kum yataklarının ısıtılmasına dikkat edilmesi iyi fide yetiştiriciliği ilkeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, orta geçirgen toprak türlerinin tercih edilmesi, yastık yerinin güneş alan bölgelerden seçilmesi, yarı elenmiş hayvan gübresi kullanılması ile zararlılara ya da hastalıklara karşı ilaçlama yapılması da, fideciliğin değişmez ilkeleri arasında bulunmaktadır.

Çiçek

Dört kısımdan meydana gelen, üremeyi sağlamakta olan organları taşıma özelliğine sahip olan yapılar çiçek olarak isimlendirilmektedir. Genelde kahverengi ya da yeşil olan minik yapraklar, sepal ya da çanak yapraklar olarak ifade edilirler. Çiçeğin gösterişli kısımlarının yer aldığı ve renk cümbüşünün sağlandığı bölümler ise, petal ya da taç yapraklar olarak bilinmektedir. Filament ile anter olarak isimlendirilen, erkek üreme organı ile tepecik, boyuncuk ve yumurtalık olarak isimlendirilen dişi üreme organı da çiçeklerin yapıları içerisinde yer alan bölümlerdir.