Flowerhorn

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Flowerhorn

           Flowerhorn, bazı Amerika cichhlidleri'nin melezlenmesiyle üretilen bir balık türüdür. Çok farklı renk ve desenlerde çeşitleri vardır. Özellikle su değişimlerinde kafalarındaki şişkinlik küçülüp büzüşebilir ve birkaç sonra tekrar eski halini alabilir. Buda doğal olarak kişiler tarafından en çok ilgi gören kısmı haline gelir. Uzak doğuda bu balıklar Buda'ya benzetilmektedir. Hatta bazı bölgelerde kutsal sayılmaktadır.

            Öncelikle flowerhorn alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Balığın kalitesine, rengine, hastalıklı olup olmadığına, çiçeğine ve özellikle ithal olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde balık zor şartlar altında yaşayamayıp ölebilir. Genel olarak bu türden iyi bir balık aldığımız düşünürsek, ömürlerinin en az 6 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz.

            Bu balıkların bağırsakları aşırı hassas olduğu için doymak bilmeyen çok obur hayvanlardır ve çok hızlı gelişirler. Günde en az 2 kez karınları doyacak şekilde, onlar için hazırlanmış özel yemlerle beslenmeleri gerekmektedir. Bol çeşitler onlar için mükemmel olabilir fakat diyetlerini de onlara göre iyi bir şekilde ayarlamak gerekecektir. Yoksa iç parazit geçirebilirler.

            Bu balıklar aşırı agresif ve kendinden küçük balıkları yiyen balıklardandır. Ayrıca tek yaşamayı seven ve kendinden başka hiç bir balığa tahammülleri olmayan canlılardır. Aynı zamanda akvaryumun hacmine oldukça dikkat etmemiz gerekir. Bu canlıya iyi bakıldığı durumda, ayda 2,5 cm boy atar ve bu demektir ki kullanacak akvaryumun hacmi çok önemlidir. Yüzme seviyelerine baktığımız zaman ise onların herhangi bir seviyesi yoktur her yerde yüzebilirler. Boyları en fazla 40 cm'ye kadar uzayabilir.

            Bu türün erkekleri daha hızlı büyürler ve daha büyük boylara ulaşabilirler. Üreme dönemlerinde ise yumurta dökerler ve tek eşlidirler. Balığınız akvaryum ortamına alıştıktan sonra zıplayıp yem yeme, kendini sevdirme ve sizi takip etme gibi hoşunuza gidecek güzel hareketler sergilemeye başlarlar.

            Unutmayın bu balıklar akvaryumda yalnız yaşamak isteyen canlılardır. Bu yüzden bu balıkların türlerini tercih ederken iyi düşünmeniz gerekebilir. Eğer ki büyük hacimli bir akvaryumda tek bir balık beslemek size göre sıkıcı bir durumsa lütfen balığa eziyet etmeyin. Ama sabırlı bir insansanız, biraz bekleyin ve büyüdükçe muhteşem renkleriyle sizi etkilemesini tanık olun.