Conta Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Conta Aksamı

Ford Conta Aksamı

            Contalar sızdırmazlık elemanları olarak kullanılırlar. Bu elemanların kullanımlar pek çok traktör yedek parça modeli için tamamlayıcı olarak kendilerini gösterirler. Contalar genellikle de aracın sıvı barındırdığı yerlerinde kullanılır. Bunlar arasında en önemli olanları ise devir daim contası üst kapak contası ve silindir kapak contasıdır.

 Contalar neye göre ayrılır?

            Conta aksamı elemanları kauçuk ya da metal olarak ayrılırlar. Bu durumun temel nedeni ise sıkıştırma oranları olarak bilinmektedir. Silindir kapakları çok yüksek tork dereceleri ile sıkılırlar. Bu değerler ford tarafından kullanıcıları ile paylaşılmaktadır. Bahsi geçen silindir kapakları için genellikle metal contalar kullanılır. Çünkü sıkıştırma oranı kauçuk contalar için uygun değildir. Kullanılması durumunda parçalanacaklardır. Bu sebeple de araç üzerinde daha ciddi problemler meydana gelecektir.

 Conta aksamı bozulursa ne olur?

            Bu sorunun cevabı hangi traktör yedek parça modelinin contasının arızalandığına göre değişmektedir. Silindir kapak contasının arızalanması durumunda araç en çok yağ kaybedecektir. Bu sebeple de aracın yeterli yağlama yapamaması sorunu ortaya çıkacaktır. Bu durumun sonucu olarak yetersiz yağlanma sebebi ile sürtünme artarak araç pistonları kullanılmaz hale gelecektir. Sorunlu olan conta devir daim contası olur ise araç su kaybedeceği için araç soğutulamaz ve aşırı ısı kazanımı nedeni ile araç hararet yaparak kullanılamaz hale gelecektir. Dikkatli davranılması hem araçları hem de kişileri koruyacaktır.

 Conta nasıl değiştirilir?

            Contalar özellikle de bağlı bulundukları organ tarafından sabitlenirler. Bu sebeple de conta aksamı elemanlarının ayrılması için öncelikle bağlı bulundukları elemanlar sökülür. Ardından yapışık vaziyette olanlar için çözücü kullanılarak parçaya zarar vermeden conta çıkartılır. Yeniden monte edilmeden önce tamamlayıcı ürünlerin kullanımı söz konusudur. Daha fazla sızdırmazlık için sıvı contalar ile ilaveler yapılabilmektedir. Bu durumda ford tarafınca tavsiye edilen ürünlerin kullanımı fayda sağlayacaktır.

 Conta olmazsa ne olur?

            Contaların kullanılmaması durumunda hiç bir şekilde sızdırmazlık sağlanamaz. Bu durumda araç içerisinde bulunan sıvılar basın yüzünden tahliye edecektir. Ardından araç üzerinde telafisi mümkün olmayan hasarların oluşması kaçınılmaz bir konuma gelecektir. Bu sebeple de kullanımları oldukça gereklidir.