Debriyaj Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Debriyaj Aksamı

Ford Debriyaj Aksamı

            Arabanın motorla ile vites kutusunun arasındaki bağlantıyı keserek vites ile değiştirme imkânı sağlayan bir aktarma organıdır

 debriyaj aksamı görevi nedir?

 1-) İlk başta hareketin oluşturduğu sırada motor hareketini tekerlekler yardımı ile gücü ileterek taşıtın sarsıntısız şekilde harekete geçişini sağlamaktır.

 2-) Taşıt hareketli vaziyette iken vites durumunu değiştirmek amacıyla motordan vites kutusuna gelen hareketin geçici olarak kesilmesidir.

 3-) Gerekli görüldüğü zamanlarda motor ile gücün aktarım görevini sağlayan organların bağlantılarını kesmektir.

 ford nedir? 

            Heny ford adlı kişi tarafından highland park bölgesinde michigan’ın Amerika birleşik devletlerin de 16 Haziran 1903 yılında kuruldu. Şu andaki merkezi ise dearborn olarak bilinen michigan eyaletinde yer alır.

 ford traktör markası hakkında önemli bilgiler

            Michigan dünyamıza bir ilk olan traktör üretimine ayak basan, otomotiv sektörü devlerinden biri olan Ford Motor şirketi, 6 kıtalarda, 200’ den fazla pazarlarda araç üretimi yaparak, dağıtımını yapmaktadır. Dünyanın genel olarak yaklaşık olarak 187.000 personeli mevcuttur. . 2007 yılı kazanç miktarı 172,455 milyar doları bulmuştur. Ford Motor şirketini asıl ve yan otomotiv markaları ise astonmartin adı olarak geçen Ford markasının yan kuruluş markasını adı ise lincoln’dir Otomotiv sektörü ile beraber hizmet kuruluşları da Ford Motor kredi şirketlerini bünyesinde barındırmaktadır.

  Traktör yedek parça nelerdir?

 1-) Şanzumanı

 2-) Jantları ve tekerlek aksamı

 3-) Fren aksamı

 4-) Ön mili

 5-) Gövdesi ve kabini

 6-) Hidrolik ve arka kaldırıcı sistemi

 7-) Hidrolik ve pnömatik sitemleri

 traktör yedek parça kullanımına niçin ihtiyaç duyulur?

            Gereksiz boşuna fren pedalı kullanılmamalıdır. Çünkü Fren pedalına bastığınız zaman motorun o anki gücü boşa harcanmamalı ve yakıt tasarrufun artmasıdır. Gereksiz Fren kullanımından kaynaklı meydana gelen aşınmış lastiklerde ve balatalarında yüklenmeden oluşan yatak kısmındaki sürtünmelere sebep olmaktadır. Yani Gerektiği kadar frene yavaş basılmalı ve sert fren yapmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

            Mümkün oldukça Yarım debriyaj uzun süre kullanmayınız. Yolunuzda bir engel olduğu zaman tam fren yapılmaması gereklidir. Çünkü aşınmış tekerleğin frenleme özelliğini hareket halindeki tekerleğe göre çok daha az hareket olur.