Devirdaim Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Devirdaim Grubu

Ford Devirdaim Grubu

 

            Bilindiği üzere devirdaim grubu elemanları aracın soğutulması için kullanılan sıvıların sürekli olarak bir döngü içerisinde tutulmasını sağlayarak aracın aşırı sıcaklık kazanmasını önleyen elemanlardır. Bu elemanlar harici olarak farklı bir amaca hizmet etmezler. Bu sebeple de doğru modelin seçilmesi için ford kılavuzlarına göz atılması kişilere fayda sağlayacaktır. Devir daim elemanları aynı zamanda bir sızdırmazlık kontrol noktası olarak da aracın hayati önem taşıyan parçaları olarak bilinirler.

 Devir daimler nasıl çalışır?

            Krank mili üzerinde oluşturulan hareket enerjisi kayış ve zincirler yardımı ile devirdaim grubu dişlilerine aktarılır. Bu suretle devirdaim türbini dönerek içeride bulunan soğutulmuş suyu motor bloğu üzerinde bulunan su kanallarına yönlendirir. Bu işlem sırasında ısınan suyunda çekilmesini sağlar. Sürecin tamamlanmasının ardından ısınan suyun radyatörde yeniden soğutulmasını sağlarlar. Muhtelif traktör yedek parça çeşitlerine zarar gelmemesi için tamamen sızdırmazlık testi gereklidir. Bu test için gerekli değerler ve ölçüm bilgileri ford tarafınca paylaşılmış vaziyettedir.

 Devirdaim çalışmazsa ne olur?

            Devir daimlerin çalışmaması durumunda aracın suyu soğumayacağı için araç çok ısı kazanarak hararet yapacaktır. Bu durumda gösterge panelinde bulunan uyarılar belirdiğinde araç kullanım talimatlarına göre istop edilmeli ya da rölanti de çalıştırılmalıdır. Aksi halde silindir kapak contası deforme olarak yağ su ve yakıt birbirine karışacaktır. Bu da aracın tamiri mümkün olmayan hasarlar almasına neden olacaktır.

 Devirdaim nasıl sökülür?

            Devirdaim elemanlarının değişimi için öncelikle aracın içinde bulunan suyun salınması gereklidir. Aksi halde suyun basınçlı olma ihtimali nedeni ile kişilere ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple de bu işlemin alanında uzman bireylerce yapılması oldukça önemli vaziyettedir. Devir daim elemanlarının sökülmesi durumunda muhtelif traktör yedek parça modellerinden bazıları kullanılamaz hale gelir. Bunlar contalar ve sızdırmazlık elemanlarıdır. Çünkü contalar bir sıkıştırmadan sonra gevşetilir ise eski sızdırmazlıklarını korumazlar ve bu suretle araç sürekli olarak su eksiltecektir.

            Bir diğer eleman ise sıvı contalardır. Bu elemanlarda tamamlayıcı sızdırmazlık elemanlar olması sebebi ile ısınma ve soğuma prensipleri yüzünden yeninden kullanılamaz. Değişim işleminden önce bu tür gereksinimlerin giderilmesi zaman kazandıracaktır.