Eksantrik Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Eksantrik Grubu

Ford Eksantrik Grubu

            Eksantrik bilindiği üzere araçların üst kapakları üzerinde bulunan ve krank milinin hareketlenmesi ile senkronize olarak sürekli vaziyette supap kapaklarının açılıp kapanarak içeriye temiz hava akışı sağlanmasını ve kirli havanın tahliye edilmesini sağlayan elemanlardır. Zamanlama elemanları olmaları sebebi ile oldukça hassas parçalardır. Düşme ve benzeri olaylara karşı dirençli değillerdir. Bu sebeple de ford tarafınca belirlenen darbe gücüne kadar monte edilmelidir. Aksi halde üzerinde muhtelif çatlakların oluşması söz konusudur.

 Eksantrik çalışmaz ise ne olur?

            Eksantrik grubu elemanlarının çalışmaması durumunda motor üzerinde sürekli hareketin sağlanması imkânsız vaziyettedir. Çünkü eksantrik yani kam milinin supaplara baskı uygulamadığı durumunda silindir bloğu içerisinde ne hava ne yakıt girecektir. Bu sebeple de yanma odasında yanan bir yakıt olmadığı için hareketin elde edilmesi olanaksızdır. Aksi bir durumda sadece çıkışların çalışmaması ile aracın silindir bloğu içerisinde aşırı derecede egzoz gazı birikeceği için araç yine çalışmayacaktır. Bu sebeple de oldukça hassas elemanlardır. Doğru traktör yedek parça modelinin kullanılmaması halinde araca ciddi ve kalıcı hasarlar verilecektir.

 Eksantrik grubu nasıl sökülür?

            Öncelikle bu işlemin alanında uzman bireylerce yapılmaması kesinlikle eksantrik grubu elemanlarına zarar verecektir. Çünkü her bir cıvata ölçülü olarak sıkılmaktadır. Doğru kuvvette tork uygulanmaz ise cıvata kopabileceği gibi eksantrik üzerinde muhtelif çatlakların oluşması söz konusudur. Oluşan çatlaklar zamanla supap baskısı ve aşınma nedeni ile yarıklara dönüşerek eksantriğin parçalanmasına neden olur. Bu sebeple de ford tarafından önerilen değerlerde sıkma ve sökme işlemi yapılması kişileri ve araçları koruyacaktır. Eksantrik grubunun sökülmesi için öncelikle bağlı zincir ve kayışlar serbest bırakıldıktan sonra üst kapak kaldırılır. Ardından eksantrik ayakları sökülür ve direk havaya kaldırılarak eksantrik yerinden alınır.

 Eksantrik çatlak olursa ne yapılır?

            Bu durumda eksantrik modelinin tolerans durumu önemli vaziyettedir. Toleransı yüksek olan modeller taşlama sureti ile geri kazanılsa da bu çok risklidir. Çünkü kısa zamanda deforme olacağı için araç üzerinde daha ciddi sorunların meydana gelmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de muhtelif traktör yedek parça modellerinin tavsiyeler doğrultusunda kullanılması önem kazanmaktadır.